Legionowo nie chce do Warszawy. Mieszkańcy powiedzieli NIE

Mieszkańcy Legionowa zdecydowanie sprzeciwili się pomysłowi włączenia ich miasta do metropolii warszawskiej. Według wyników referendum na „nie” zagłosowało 17.793 mieszkańców, czyli 94,27%. Referendum jest ważne, ponieważ frekwencja znacząco przekroczyła ustawowy próg 30%.

Podczas wczorajszego referendum, mieszkańcy odpowiedzieli na jedno pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?”. Aż 17.793 mieszkańców, czyli 94,27% powiedziało, że nie chce być częścią metropolii warszawskiej. Za włączeniem Legionowa w granice metropolii warszawskiej zagłosowało jedynie 5,73%. Frekwencja wyniosła 46,72%.

– Frekwencja przerosła nasze oczekiwania, spodziewałem się około 30%. Ten imponujący wynik pokazuje, że nasi mieszkańcy są dumni ze swojej małej Ojczyzny i nie pozwolą jej odebrać – mówi prezydent Legionowa Roman Smogorzewski. – Nasi mieszkańcy prawie jednogłośnie powiedzieli, że nie chcą żadnych zmian narzuconych im przez PiS. Chciałbym podkreślić, że my nie jesteśmy przeciwni metropolii – chcemy jej, ale wypracowanej w drodze dialogu, konsultacji i na całkowicie dobrowolnych zasadach – dodaje.

Projekt ustawy autorstwa PiS zakłada likwidację powiatu legionowskiego i stworzenie metropolii składającej się z 33 gmin, które znajdowałyby się pod zarządem prezydenta Warszawy. Według projektu także gm. Jabłonna miała zostać włączona w granice metropolii.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. Miasto Legionowo