Łącznik bez oświetlenia. Będzie niebezpiecznie!

Już niedługo mieszkańcy Bukowca będą mogli korzystać z łącznika ulic Zegrzyńskiej i Szarych Szeregów w Jabłonnie. Pojawiają się jednak obawy, że będzie tam niebezpiecznie, ponieważ przy nowej drodze nie powstanie oświetlenie uliczne. Urząd Gminy tłumaczy, że priorytetem była budowa łącznika, a nie oświetlenia.

Jeszcze kilka tygodni potrwają prace związane z budową tak długo wyczekiwanego łącznika. Obecnie wykonano około 70% robót, w tym podbudowę, krawężniki, chodniki i ścieżki rowerowe. Firma Czystość Spółka Jawna Szpańscy Jerzy, Jacek, Dawid z Wołomina skupia się teraz na budowie rowów odwadniających oraz nawierzchni jezdni.

– Na tej ulicy nie będzie oświetlenia? W ogóle nie ma słupów. Jeżeli nie będzie, to nie wyobrażam sobie jak tamtędy będą przemieszczać się piesi czy rowerzyści. Przecież wieczorami będą wychodzić dziki, które będą mogły zaatakować albo wbiegać pod koła samochodów. Ludzie będą też się bali z innego powodu. Ktoś zaczai się w krzakach czy zaroślach z myślą o kradzieży czy jeszcze o czymś gorszym i co wtedy taka zaskoczona osoba zrobi? – mówi nam jeden z okolicznych mieszkańców.

Jak okazało się, Urząd Gminy faktycznie nie zlecił, żeby projektant ujął w dokumentacji projektowej budowę instalacji oświetlenia ulicznego. Może to dziwić, skoro gmina zdecydowała się na budowę chodników oraz ścieżki rowerowej, a więc kompleksową inwestycję. Czyżby któryś z urzędników zapomniał o oświetleniu?

– Nie zapomniano o oświetleniu i jeśli w przyszłości będzie wniosek w sprawie budowy oświetlenia przy nowo powstałej ulicy to możliwa będzie realizacja. Obecnie priorytetem była budowa łącznika – informuje Michał Smoliński, kierownik Referatu Promocji i Komunikacji Społecznej.

Przypomnijmy, że trwająca inwestycja będzie kosztować 431.138,12 zł. Początkowo w budżecie gminy zaplanowano na budowę 700.000 zł, w związku z tym pojawiły się oszczędności w wysokości ponad 268.000 zł.

– Co z pozostałą częścią pieniędzy? Na co pan przeznaczy? – parę tygodni temu mieszkaniec Jabłonny pytał wójta, co zostanie zrobione za zaoszczędzoną kwotę.

– Proszę pana, na drogi przeznaczymy. Nie przepijemy, niech pan się nie martwi – odpowiedział wójt Jarosław Chodorski.

Jeżeli urząd będzie zainteresowany poprawieniem bezpieczeństwa na powstającym łączniku, polegającym na budowie oświetlenia ulicznego, będzie musiał wykonać projekt budowlany oraz uzyskać pozwolenie na budowę. Obecnie w budżecie gm. Jabłonnia nie ma zadania związanego z tą inwestycją. Miejmy nadzieję, że błąd urzędu zostanie szybko naprawiony.

Jabłonna Dla Mieszkańców