Mieszkanka dopytuje o opryski na kleszcze

– Czy w tym roku planowany jest w okolicy naszej gminy oprysk w związku z plagą kleszczy? – zapytała p. Dagmara. Oprysków prawdopodobnie nie będzie, ponieważ – jak tłumaczą urzędnicy – wiązałyby się z ogromną ingerencją w ekosystem. Należy zatem uważać i zadbać o swoją ochronę indywidualnie.

Córka wspomnianej mieszkanki w poprzednim roku zachorowała na boreliozę, która została wywołana przez ukąszenie kleszcza. Co więcej, leczenie dziewczynki trwa do dzisiaj. W związku z tym p. Dagmara zainteresowała się, czy Urząd Gminy planuje w tym roku przeprowadzić opryski naszej okolicy.

– Kleszczy jest tak dużo, że można je znaleźć nawet na elewacji domu – dodaje p. Dagmara.

Mimo że urząd nie mówi „nie”, to prawdopodobnie akcja nie zostanie przeprowadzona.

– Kleszcze występowały w Polsce od zawsze, ale wraz z ocieplaniem się klimatu ich liczba bardzo szybko rośnie, zwłaszcza po łagodnych zimach. Wystarczy, że temperatura jest wyższa od zera, a kleszcze natychmiast zaczynają żerować. Przeprowadzenie oprysków na kleszcze wiązałoby się z ogromną ingerencją w ekosystem. Opryski na kleszcze i jednocześnie na komary są zlecane głównie przez Urzędy Miast i dotyczą terenów parków oraz skwerów miejskich. Jednocześnie każde opady deszczu zmniejszają skuteczność oprysków, a łatwość przenoszenia kleszczy przez rożne zwierzęta np. ptaki, skutkowało by ich szybkim powrotem – informuje Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

Urzędnicy również radzą jak uchronić się przed ukąszeniami.

– Aby ograniczyć ryzyko ukąszenia przez kleszcze należy przestrzegać kilku ważnych zasad w trakcie wędrówek po lesie lub łące m.in. należy zakładać długie spodnie i koszule/bluzy z długim rękawem, zakładać zakryte buty oraz stosować nakrycia głowy. Dobrym sposobem jest stosowanie specjalnych środków odstraszających kleszcze, czyli odpowiednich repelentów-substancji zawierających dietylotoluamid (DEET), który rozpyla się na ubraniu i odsłoniętej skórze z wyjątkiem twarzy. Po powrocie do domu należy dokładnie sprawdzić swoje ciało. Im szybciej wykryjemy kleszcza i go usuniemy tym mniejsza szansa na złapanie infekcji – czytam na stronie Urzędu Gminy.

Więcej na temat ochrony przed kleszczami TUTAJ.

Jabłonna Dla Mieszkańców