Kto będzie wójtem?

Już 21 października odbędą się wybory samorządowe. Mieszkańcy gm. Jabłonna wybiorą nowego wójta oraz nową Radę Gminy. Znamy już nazwiska czterech kandydatów, którzy jesienią będą się ubiegać o stanowisko wójta. Jakie mają szanse?

W jesiennych wyborach z pewnością wystartuje obecny wójt – Jarosław Chodorski. Mało kto spodziewa się, że będzie miał podobne poparcie, co jeszcze 4 lata temu. Kiedy w 2014 roku obejmował rządy w gm. Jabłonna, mieszkańcy mieli nadzieję, że będzie rozwijał naszą gminę oraz będzie współpracował z innymi samorządowcami. Rzeczywistość okazała się odwrotna, J. Chodorski szybko skonfliktował się z radnymi gminnymi. Fatalne zdanie o jego działaniach mają radni powiatowi oraz samorządowcy z okolicznych gmin. Z inwestycjami nie jest lepiej – prawie każda ma jakieś usterki, jest przepłacona albo niewykonana w terminie. J. Chodorski, mimo że ma nienajlepszą reputację, wierzy, że ponownie zwycięży w wyborach.

Najpoważniejszym kontrkandydatem J. Chodorskiego będzie Adam Krzyżanowski, obecnie radny gminny. Spośród wszystkich kandydatów już od miesięcy jest najbardziej aktywny. W przeciwieństwie do wójta, swoje pikniki oraz inicjatywy finansuje z własnych środków bądź darczyńców, a nie z pieniędzy Urzędu Gminy. W najbliższą niedzielę przeprowadzi pierwsze spotkanie wyborcze, podczas którego zaprezentuje mieszkańcom swój program wyborczy.

Jedyną kobietą ubiegającą się o fotel wójta będzie Katarzyna Dąbrowska. Jeszcze kilkanaście lat temu zajmowała stanowisko wicewójta Jerzego Łuby, który jako pierwszy wójt w Polsce został zawieszony w czynnościach na wniosek prokuratura. Gazeta Wyborcza pisała, że J. Łuba sprzedawał grunty gminne fałszując dokumenty, protokoły z posiedzeń zarządu gminy i latami wydawał nielegalne pozwolenia na budowę. Koniec końców J. Łuba i K. Dąbrowska pożegnali się z urzędem po tzw. aferze rozporkowej. K. Dąbrowska od lat jest znana z prowadzenia sali bankietowej w Chotomowie – w ostatnich miesiącach pojawiały się plotki, że w przyszłości mogłaby zostać tam przeniesiona filia Gminnego Centrum Kultury i Sportu. Ma powiązania ze środowiskiem deweloperskim. Swoją kampanię postanowiła oprzeć na artykułach sponsorowanych w lokalnych mediach.

Wójtem chce zostać również Waldemar Kurek-Mosakowski. Określa siebie ratownikiem gm. Jabłonna. O urząd wójta ubiegał się już w 2014 roku, ale zajął dopiero 4. miejsce za: J. Chodorskim, Olgą Muniak i Zbigniewem Garbaczewskim. Mimo ponownej decyzji o starcie, kandydat przez ostatnie 4 lata nie angażował się w życie samorządowe gm. Jabłonna. Może mieć problem ze skompletowaniem grupy kandydatów na radnych.

Nieoficjalnie mówi się, że w wyborach może wystartować także Mariusz Grzybek. Obecnie jest radnym gminnym. M. Grzybek nadal jednak nie ogłosił oficjalnie, czy będzie ubiegał się o urząd.

Jabłonna Dla Mieszkańców