Krzysztof Piersa w gm. Jabłonna. Spotkania z pisarzem i terapeutą uzależnień

Na początku grudnia w gm. Jabłonna odbyły się trzy spotkania autorskie z Krzysztofem Piersą, pisarzem i terapeutą uzależnień. Spotkania te zorganizowano w ramach Bibliotecznego Programu Profilaktyki Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonnie a sfinansowano ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałaniu Narkomanii na rok 2021.

Pierwsze spotkanie miało miejsce w Szkole Podstawowej w Jabłonnie. Uczestnikami byli uczniowie klas ósmych, którzy żywo reagowali na pytania, chętnie wyrażali swoje przemyślenia na temat gier komputerowych i uzależnienia od internetu. Drugie i trzecie spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej Nr 1 i Szkole Podstawowej  Nr 2 w Chotomowie. Wzięli w nim udział uczniowie klas od piątej do ósmej. Rozmawiając z nimi, autor tłumaczył jak niezwykła i jednocześnie niebezpieczna potrafi być cyfrowa rozrywka. Mając wieloletnie doświadczenie z grami komputerowymi, dziennikarstwem gamingowym i e-sportem, przedstawił uczestnikom spotkań wszelkie zjawiska związane z nowoczesnymi technologiami. Omówił też proste mechanizmy zarządzania czasem oraz radzenia sobie z krytyką, głównie z hejtem w sieci. Jako pisarz fantastyki podzielił się swoim bogatym światem wyobraźni, prezentując  uczniom swoje najnowsze książki: „Liceum Ogólnomagiczne”,  „Komputerowy Ćpun 2.0”, „Kosmiczne Bobry” oraz poradniki: „Trener marzeń” i „Złota rybka w szambie”.

Podczas tych trzech spotkań, autor tłumaczył młodym ludziom, gdzie jest granica między rozrywką a uzależnieniem, jakie są jego konsekwencje i co najważniejsze, jak poradzić sobie z tym problemem. Krzysztof Piersa ma bardzo dobry kontakt z młodymi odbiorcami, świetnie opowiada o zasadzkach wirtualnego świata, gdyż sam w przeszłości był uzależniony od gier komputerowych. Przebył długą drogę odwyku, sam najlepiej zna te zagadnienia, w konsekwencji czego został terapeutą. Z wykształcenia politolog, dziennikarz i terapeuta do spraw nałogów, z zawodu pisarz. Autor poradników profilaktycznych i serii fantastycznej „Kosmiczne Bobry”. Jest też twórcą „Żywot Pisarza”, najpopularniejszego programu pisarskiego na polskim youtubie.

Kilka lat temu swoje pierwsze spotkanie miał właśnie w naszej Bibliotece, jako pierwszej w Polsce. Zaprosiliśmy Pana Krzysztofa przy okazji Tygodnia Bezpiecznego Internetu. Od tamtej pory cały czas poświęcał swojej pasji, czyli pisaniu. Stał się niezwykle popularny, odbywa setki wykładów i spotkań autorskich w szkołach i bibliotekach. Wielokrotnie zapraszany i cytowany przez największe stacje telewizyjne, radiostacje i portale internetowe.

Anna Czachorowska
Dyrektor GBP w Jabłonnie