Kościół reaguje na koronawirus. Będzie więcej Mszy św. w niedziele?

– W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie w miarę możliwości, liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych – napisał w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Apel skierowany jest m.in. do parafii, do których uczęszczają wierni z terenu gm. Jabłonna.

Abp Stanisław Gądecki podkreślił jednocześnie, że szpitale leczą choroby ciała, a kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha. – Dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach – zaznaczył przewodniczący Episkopatu Polski.

Abp Stanisław Gądecki przypomniał, że osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy Świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.

– Przypominam, że nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni – napisał w komunikacie.

Abp Stanisław Gądecki poprosił o modlitwę w intencji zmarłych na skutek koronawirusa. – Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcam szczególnie do modlitwy suplikacją „Święty Boże, Święty Mocny…” – podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski.

Źródło: Konferencja Episkopatu Polski, fot. Przewodniczący Episkopatu / Twitter