Przedszkola i szkoły zamknięte na 2 tygodnie

– Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na 2 tygodnie od poniedziałku – poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki. Placówki, w tym przedszkola i szkoły z terenu całej Polski, będą niedostępne dla procesu edukacyjnego już od czwartku, 12 marca. Do końca tygodnia nauczyciele będą w nich jedynie pilnować dzieci, aby dać rodzicom szansę na zorganizowanie opieki.

– Chcemy spowolnić możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa. Potrzebujemy zdeterminowanych działań, które doprowadzą do zmiany nawyków. Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich – to również placówki oświatowe – poinformował po dzisiejszym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier Mateusz Morawiecki.

Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkoła, przedszkolach, placówkach oświatowych publicznych i niepublicznych zostały zawieszone od 12 do 25 marca. Z kolei od 16 marca będą one całkowicie nieczynne dla dzieci i młodzieży.

– Korzystając z doświadczeń innych państw chcemy działać szybciej. Inni zaczynają podejmować podobne decyzje do naszych. Dla naszych dzieci najlepsze jest niewychodzenie z domu. Dzieci przenoszą choroby i mogą zarazić seniorów – kontynuował premier Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował również, że: „rodzicom dzieci w wieku do lat 8 będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły czy klubu dziecięcego”.

Zamknięte będą również placówki kultury, muzea, kina oraz szkoły wyższe.

– Mamy 25 osób potwierdzonych zakażeniem koronawirusem. Ogromny apel do wszystkich, którzy nie będą chodzili do szkoły – to nie jest czas ferii i wolnego. Ten błąd został popełniony we Włoszech – stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski. – To jest czas kwarantanny społeczeństwa. Czas, który powinniśmy spędzić w domu i w izolacji. Gorący apel o odpowiedzialność. Jeżeli statystycznie nie grożą nam poważne konsekwencje, mogą grozić seniorom. Bądźmy odpowiedzialni – dodał.

fot. Kancelaria Premiera – Twitter