Koronawirus w Urzędzie Gminy. Wójt chciał to ukryć przed mieszkańcami

Mimo zdecydowanego ograniczenia dostępu dla interesantów, w Urzędzie Gminy Jabłonna doszło do zakażeń koronawirusem. – 2 pracowników UG Jabłonna otrzymało wynik dodatni, 11 pracowników z kontaktu było na kwarantannie – informuje Sekretariat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie. Kiedy o to samo zapytaliśmy Urząd Gminy, ten nie chciał ujawnić, że doszło do zakażeń wśród urzędników.

Od pewnego czasu do naszej redakcji zgłaszają się kolejni mieszkańcy oraz samorządowcy, który przekazują nam wiadomości, że w Urzędzie Gminy pojawił się koronawirus, natomiast urzędnicy mają mieć zakaz mówienia o tym.

Na początku października wystosowaliśmy do wójta Jarosława Chodorskiego oficjalne pytania w tej sprawie: czy od czasu wprowadzenia stanu epidemii w związku z koronawirusem na terenie Polski, doszło do zakażenia się koronawirusem któregoś z urzędników z gm. Jabłonna? Jeśli tak, to ile było takich przypadków i kiedy miały miejsce ostatnie? Jeżeli tak, to jak wówczas zmieniło się funkcjonowanie Urzędu Gminy Jabłonna w stosunku do czasu, kiedy zakażeń nie stwierdzono?

Urząd ukrywa, Sanepid potwierdza

– W nawiązaniu do złożonego wniosku o udzielenie informacji publicznej z dnia 04.10.2020 r. w sprawie zarażenia pracowników Urzędu Gminy Jabłonna koronawirusem informuję, że wnioskowana informacja nie stanowi informacji publicznej – odpowiedziała 13 października, w imieniu wójta, Mariola Kołdej z Urzędu Gminy.

Mimo że wójt jest zobowiązany przepisami prawa udostępnić wspomniane informacje, unika wywiązania się ze swojego obowiązku. Możliwe, że w ten sposób chciał wstrzymać publikację artykułu.

Odpowiedź Urzędu Gminy w sprawie koronawirusa wśród jabłonowskich urzedników

Wystąpienie zakażeń koronawirusem oraz kwarantannę części urzędników potwierdził legionowski Sanepid. – 2 pracowników UG Jabłonna otrzymało wynik dodatni, 11 pracowników z kontaktu było na kwarantannie – poinformował Sekretariat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie.

Urząd trudno dostępny dla mieszkańców

Przypomnijmy, że od kilku miesięcy mieszkańcy mają mocno utrudniony dostęp do jabłonowskiego urzędu. Urzędnicy przyjmują interesantów tylko po wcześniejszym umówieniu przez telefon bądź e-mail. Wspomniane restrykcje zostały wprowadzone przez wójta w związku z epidemią koronawirusa. Wielu mieszkańców jest niezadowolonych z tego faktu, ponieważ mają problemy z załatwieniem swoich spraw.

Koronawirus w przedszkolu

W ostatnich dniach doszło również do zakażenia jednego z pracowników Gminnego Przedszkola w Jabłonnie. Dorota Staśkiewicz z Urzędu Gminy Jabłonna potwierdziła tę informację Gazecie Powiatowej. Zapytaliśmy urząd, dlaczego o zakażeniu nie poinformował wcześniej na swojej stronie internetowej bądź Facebooku, tylko po pytaniach zadanych przez prasę. Także w tym przypadku Mariola Kołdej z Urzędu Gminy, w imieniu wójta, zakomunikowała nam, że odpowiedź na nasze pytanie nie stanowi informacji publicznej.

– Szkoda, że jako rodzic dzieci uczęszczających do tej placówki dowiaduje się o fakcie z FB. Ani maila, ani telefonu. Przy odbiorze dzieci zapytałam czy sale będą ozonowanie Pani (nie znam jej pełnej funkcji w placówce) powiedziała, że nie jest upoważniona do udzielenia informacji. Na stronie przedszkola informacji – brak – komentowała na Facebooku gazety jedna z mam.

CZYTAJ TAKŻE: