Kończy się dzierżawa Domu Parafialnego. Kto przejmie budynek?

W 2018 roku kończy się dzierżawa części Domu Parafialnego w Jabłonnie, w którym obecnie funkcjonuje Niepubliczna Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II. Co czeka uczniów i pracowników tej placówki wraz z nadejściem nowego roku szkolnego? Gmina chce przejąć budynek i utworzyć tam publiczną szkołę, parafianie myślą o miejscu spotkań dla wspólnot kościelnych, natomiast dyrekcja działającej szkoły chce dalej prowadzić swoją placówkę.

Podczas niedawnego zebrania wiejskiego w Jabłonnie największe emocje wzbudził temat Domu Parafialnego, który znajduje się przy Kościele Matki Bożej Królowej Polski. W 2008 roku ówczesny proboszcz ks. Tadeusz Wasiluk wydzierżawił Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II wspomniany budynek bez wiedzy parafian i rady parafialnej. Zdenerwowanie mieszkańców było tym większe, że obiekt powstał ze składek i pracy parafian, a pominięto ich podczas rozmów.

Sołtys Agata Lindner poinformowała, że dzierżawa budynku kończy się 31 sierpnia 2018 roku. Chciałyby z tego skorzystać grupy parafialne, które teraz muszą spotykać się w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Jabłonnie. Pojawił się również pomysł, aby budynek przeznaczyć na publiczną szkołę. Pozytywnie do tych propozycji podszedł wójt Jarosław Chodorski, który przyznał, że jeśli można będzie skorzystać z takich możliwości, gm Jabłonna będzie zainteresowania podjęciem działań prowadzących do zaadaptowania budynku na nowe cele.

– Celem postawienia budynku, było przeznaczenie go na plebanię, dla grup związanych z kościołem oraz miejsce spotkań dla osób, które potrzebowały takiego miejsca – przypomniał radny Tomasz Wodzyński.

Niestety na zebraniu zabrakło obecnego proboszcza miejscowej parafii – ks. Jerzego Sieńkowskiego. W związku z tym przybyli mieszkańcy nie dowiedzieli się, jakie plany wobec Domu Parafianina ma parafia. Byli za to przedstawiciele strony, która wydzierżawia obiekt. Dyrektor Helena Olkucka przypomniała, że szkoła wydzierżawiła budynek, który niszczał i był w stanie surowym. Dodała również, że kiedy inni zainteresowani wydzierżawieniem dowiadywali się, jakie nakłady finansowe będą musieli ponieść, aby zaadaptować budynek na swoje potrzeby, rezygnowali z dalszych rozmów. Co więcej, szkoła z własnych środków dobudowała nowe skrzydło składające się z 7 sal. Warto podkreślić, że podczas zebrania okazało się, że placówce kończy się w następnym roku dzierżawa na zaadaptowaną część obiektu, natomiast na dobudowaną będzie jeszcze – prawdopodobnie – długo trwała.

– Rozumiem panie wójcie, że pan zamierza walczyć o ten budynek i wyrzucić na bruk 200 dzieci? – zapytała H. Olkucka, która była także zdziwiona, że dowiedziała się dopiero z prasy, iż gmina chciałaby wykorzystać Dom Parafianina na swoje cele: – Nie było takich rozmów z nami, panie wójcie – dodała.

Obecnie w szkole uczy się ok. 200 dzieci, w tym 80% to uczniowie z terenu naszej gminy. Ponadto szkoła zatrudnia ponad 30 pracowników.

Dyrektor szkoły stwierdziła, że nigdy parafianie czy księża nie zgłaszali się do szkoły z prośbą o udostępnienie sal dla wspólnot. Jeżeli miałaby zajść taka potrzeba, informowała księży, że placówka może udostępnić pomieszczenia. H. Olkucka podtrzymała deklarację, że szkoła jest otwarta na temat pomieszczeń dla parafian.

Co zatem z pomysłem powstania publicznej szkoły? Wójt mówił, że obecne szkoły są już niewydolne, więc gmina byłaby skłonna skorzystać z takiej możliwości, gdyby faktycznie pojawiła się. Tylko czy przejęcie tego obiektu mogłoby rozwiązać problem zbyt ciasnych podstawówek w Chotomowie i Jabłonnie, skoro do niepublicznej szkoły w większości uczęszczają dzieci z terenu naszej gminy?

Jabłonna Dla Mieszkańców