Kolejna podwyżka za śmieci. Tym razem o 10 zł za segregowane

– Do tej pory płacimy nadal 20 zł od osoby, niemniej jednak ta stawka na pewno ulegnie zmianie – mówił kilka tygodni temu Jarosław Chodorski odnośnie wysokości opłat za odbiór odpadów komunalnych. Wójt dotrzymał słowa i na poniedziałkowej sesji Rady Gminy zaproponuje wzrost miesięcznych opłat za odpady segregowane z 20 do 30 zł oraz za odpady niesegregowane z 40 do 60 zł.

Wśród projektów uchwał na najbliższą sesję Rady Gminy pojawił się dokument zakładający wzrost stawek za odbiór odpadów komunalnych na terenie gm. Jabłonna od 1 lipca 2020 roku. Aktualnie mieszkańcy płacą 20 zł miesięcznie od osoby za odpady segregowane i 40 zł za niesegregowane. Po zatwierdzeniu projektu uchwały przez Rady Gminy, co jest tylko formalnością, nastąpi podwyżka opłat do poziomu 30 zł za odpady segregowane i 60 zł za odpady niesegregowane.

Warto dodać, że w projekcie uchwały przewidziano niższe opłaty dla mieszkańców, którzy kompostują bioodpady. Będą oni płacić 2 zł mniej miesięcznie.

Koszty nieznacznie wyższe

Jeszcze w grudniu 2019 roku wydawało się, że stawki za odbiór odpadów komunalnych nie zostaną podniesione. Konsorcjum firm: MS-EKO z Warszawy (lider) i EKO-MAX Recykling z Warszawy (partner) złożyło ofertę na kwotę 6.898.548,60 zł i w związku z tym miesięczny odbiór odpadów w 2020 roku kosztuje gminę ok. 575 tys. zł. Z kolei przy ostatniej umowie w 2019 roku, gmina za odbiór odpadów płaciła poprzedniemu wykonawcy 567 tys. zł miesięcznie.

[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Pomoc dla lokalnych przedsiębiorców. Skorzystają również markety?