Jaki jest odpowiedzialny radny? Przewodniczący Nowosiński wyjaśnił

Przewodniczący Rady Gminy Wojciech Nowosiński zarzucił opozycyjnym radnym, że ci wstrzymują się lub głosują przeciwko uchwałom budżetowym gm. Jabłonna bądź dotyczącym podwyżek za śmieci. Podczas sesji dał do zrozumienia, że są nieodpowiedzialni. Jego zdaniem odpowiedzialny jest ten radny, który głosuje „za”.

– Chciałbym odnieść się do odpowiedzialności państwa radnych. Co to znaczy odpowiedzialność? To jest podejmowanie trudnych decyzji i wielokrotnie mieliśmy z nimi do czynienia. Z przykrością muszę stwierdzić, że pewne grono ludzi, którzy głównie dziś optują za tym, żeby przegłosować tę uchwałę (ws. rozszerzenia Programu Karta Dużej Rodziny 3+ w Gminie Jabłonna – red.) i podjąć ją na „tak”, wstrzymywało się lub głosowało przeciwko budżetom czy to ważnym kwestiom podwyżki za śmieci. Gdzie jest ta odpowiedzialność? – zauważył Wojciech Nowosiński.

Przewodniczący rady dodał, że: „odpowiadam za to, bo się pod tym podpisuję albo nie odpowiadam, bo się wycofuję z tego. Albo jestem radną wybraną przez ludzi i za każdym razem podejmuję tą odpowiedzialność albo stoję gdzieś w cieniu i mówię „wstrzymuję się” albo „jestem przeciwny”.

Niby chce, ale nie chce?

W trakcie sesji Wojciech Nowosiński stwierdził, że nie jest prawdą, że Rada Gminy nie chcą podjąć uchwały ws. Karty Dużej Rodziny 3+ w Gminie Jabłonna. – Podejmuje decyzję odpowiedzialnie, biorąc pod uwagę przyszłe miesiąca i lata. To nie jest decyzja do podjęcia, czy wspomagamy chwilowo przedsiębiorców. Nomen omen ta sama grupa radnych znowu była przeciwko tej uchwale – mówił Wojciech Nowosiński.

Przewodniczący rady przypomniał, że uchwała dotycząca zwolnienia przedsiębiorców z podatku od nieruchomości od budynków lub ich części związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej miała na celu pomoc w utrzymaniu miejsc pracy i wspomożenie rodzin.

Manipulacja przewodniczącego

Wówczas jedną spośród dwóch radnych, którzy zagłosowali przeciwko 9-miesięcznemu zwolnieniu przedsiębiorców z podatku od nieruchomości była Katarzyna Lulis-Rzeszut.

– Z punktu widzenia finansów naszej gminy, nie jest to korzystne dla gminy. Jestem za tym, żeby pomagać naszym przedsiębiorcom, ale jestem też za tym, żeby zrobić to czasowo. Jeżeli nasi przedsiębiorcy za jakiś czas wrócą do normalnej pracy i funkcjonowania, nie wydaje mi się, żeby zwalnianie z podatku na 9 miesięcy było dobre – mówiła wiosną radna Katarzyna Lulis-Rzeszut.

Wspomniana radna zgłosiła wówczas wniosek, aby zwolnienie z podatku dotyczyło okresu nie 9 miesięcy, tylko 3 miesięcy i żeby zostało wydłużone o kolejne miesiące w przypadku dalszego kryzysu gospodarczego.

Podczas październikowej sesji Rady Gminy Wojciech Nowosiński nie wyraził zgody, aby Katarzyna Lulis-Rzeszut odniosła się do sformułowanych przez niego zarzutów.

Komentarze

 • 22 listopada 2020 at 10:18
  Link

  Pani Katarzyna jest działaczką i społecznikiem, za co bardzo ją podziwiam, ale niestety widzę, że za bardzo się koncentruje na „swoim” terenie a nie widzi potrzeb Gminy jako całości….a potrzeb choćby w samej Jabłonnie jest wiele….tych podstawowych potrzeb…..centrum Jabłonny nie skanalizowane i nie zwodociągowane, zły stan dróg, brak chodników…..Pani Kasiu niech Pani wyjdzie z Przylesia i pojedzie na wsie zachodnie, poszerzy horyzonty – Rada tworzy całość, działa razem, wspólnie na rzecz całej Gminy – nie tylko części Gminy.

  Odpowiedz
  • 23 listopada 2020 at 08:43
   Link

   pisze ze ‚starej części Jabłonny’, jest tak jak napisała Jabłonianka. ani kanalizacji ani wodociagu, za oknem ‚autostrada’ do Nowego Dworu, oraz dymiące kominy sąsiadów… a uraczono nas nową ścieżka rowerową… ja wiem że cele szczytne ale zadaniem Rady jest rozwój gminy jako całości a nie tylko wybranych części.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *