Jak bezpiecznie przetrwać upały?

Sierpień przywitał nas upalną pogodą. Aby lejący się z nieba żar był wyłącznie powodem radości, zabawy i dobrego samopoczucia nie powinniśmy lekceważyć pozornie sprzyjającej nam aury. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Jeśli wskaźnik termometru oscyluje w okolicach +30°C, to śmiało możemy mówić o upale. Dla jednych jest to powód do radości – szczególnie dla wypoczywających nad wodą urlopowiczów, ale może też być powodem do zmartwienia i złego samopoczucia dla innych.

Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

1. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu lub nawet życiu. Może też wpływać negatywnie na naszą koncentrację. Jest ona szczególnie istotna za kierownicą.

2. Kierujący pojazdami powinni pamiętać o zabraniu ze sobą w drogę okularów przeciwsłonecznych. Podróżujący w samochodach bez klimatyzacji o częstszych przerwach i nieprzesadzaniu z prędkością.

3. Niezależnie jak podróżujemy pamiętajmy, aby zabrać ze sobą coś do picia. Jeśli musimy ruszyć się z domu, butelka wody powinna być nieodzownym elementem naszego wyposażenia. Podczas gaszenia pragnienia pamiętajmy o naszych czworonogach. W przypadku piechura niezbędne jest nakrycie głowy.

4. Absolutnie nie powinniśmy pozostawiać w pozamykanych, zaparkowanych na nasłonecznionych parkingach pojazdach ludzi i zwierząt. Nasze roztargnienie lub nonszalancja może skutkować zamianą pojazdu w śmiertelną pułapkę dla przebywających wewnątrz osób i zwierząt.

5. Alkohol nie jest dobrym „doradcą” podczas pobytu nad akwenami wodnymi. Zwłaszcza, kiedy pod opieką mamy dzieci. Pozornie zaspakajając pragnienie, powoduje odwodnienie organizmu i negatywnie wpływa na trzeźwe postrzeganie przez nas rzeczywistości. Często włącza brawurę, wyłączając zdrowy rozsądek.

6. Kąpiel zwłaszcza w naturalnych akwenach może być niebezpieczna. Skoki na główkę na niestrzeżonym, nierozpoznanym akwenie to pomysł, którego każdego lata żałuje wiele osób. Kąpiele w nurcie nieuregulowanych rzek również nie należą do rzadkości, choć mogą przypominać prace sapera.

7. Jeśli bliscy lub znajomi nam seniorzy mieszkają sami utrzymujmy z nimi kontakt, choćby telefoniczny. W przypadku pozyskania informacji o złym, wynikającym z upału stanie zdrowia, nie zwlekajmy z powiadomieniem lekarza.

8. Rozglądajmy się na ulicach, czy przyjemny dla nas upał nie jest przyczyną zmartwienia dla innych, potrzebujących pomocy osób.

9. Podczas opalania pamiętajmy o kremach z wysokim poziomem filtrów, słonecznych kąpielach w określonych godzinach, nieschładzaniu ciała w sposób gwałtowny oraz o odpowiednim ubiorze. To z pewnością uchroni nas przed oparzeniami słonecznymi.

fot. pixabay