Inauguracja kolarskiego sezonu w Jabłonnie

To właśnie w gminie Jabłonna odbyła się pierwsza w nowym sezonie rowerowa impreza. W zorganizowanym przez zwycięzcę Tour de Pologne, Cezarego Zamanę maratonie wystartowało ponad 400 zawodniczek i zawodników. Ścigali się na lekko zmrożonej trasie w ramach cyklu Northtec MTB Zimą. Współorganizatorem wydarzenia był Urząd Gminy Jabłonna.

Najchłodniejsza pora roku dała o sobie znać kolarzom: utrzymujące się przez kilka dni przed maratonem ujemne temperatury utwardziły grunty leśne, po których biegła trasa zaprojektowana przez Cezarego Zamanę. Niemałym wyzwaniem okazały się zmrożone koleiny, które wymagały niemałych technicznych umiejętności od rywalizujących kolarzy. Jednak nawet i takie przeszkody nie zdołały powstrzymać zawodników od pełnej pasji walki na trasie. Odczuwający głód maratonów i spragnieni wyzwalanej przez nich adrenaliny, pędzili ku mecie jak pociski. Na dystansie Mega, mierzącym 40 kilometrów, pierwsi z wpadających na metę zawodników mieli średnią prędkość sięgającą ponad 25 km/h. I to mimo interwałowej, wybijającej z rytmu trasy. Sporych rozmiarów peleton utrzymywał się do mniej więcej 20. kilometra. Od tego momentu zaczął dzielić się on na mniejsze grupki, a o zwycięstwie decydował już sprinterski spryt.

Nie brakło też zajęć dla dzieci i młodzieży. Ta grupa zawodników rywalizowała na 7-kilometrowym dystansie, a następnie na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Krasińskiego uczestniczyła w grach i zabawach prowadzonych przez animatorki. Sam budynek szkoły świetnie sprawdził się jako baza zawodów. Warunki, jakie tam panowały, były chwalone przez zawodników z całego kraju.

Jak pierwszy maraton w nowym sezonie 2018 ocenia dyrektor sportowy cyklu Northtec MTB Zimą, Cezary Zamana?

– Dla naszego zespołu to była dobra impreza. Przede wszystkim dlatego, że mogliśmy liczyć na wsparcie pracowników Urzędu Gminy Jabłonna. Jestem również wdzięczny za życzliwość Nadleśnictwa Jabłonna, które było kluczowym partnerem tego maratonu – podsumowuje kolarski mistrz Polski i triumfator Tour de Pologne.