„I tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy…”

W imieniu mieszkańców gm. Jabłonna złożyliśmy hołd zamordowanym Polakom w Katyniu w 1940 roku oraz ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Niech pamięć stanie się strażnikiem wolności człowieka!

W piątek, 10 kwietnia w piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej przed symbolicznym pomnikiem przy Kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie zapaliliśmy biało-czerwone znicze.

Podczas chwili ciszy powróciliśmy pamięcią do wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku, kiedy samolot Tu-154M rozbił się we mgle pod Smoleńskiem. W katastrofie zginęła para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga i funkcjonariusze BOR.

DSC_0001

Pamiętaliśmy również o ofiarach zbrodni katyńskiej. Wiosną 1940 roku NKWD zamordowało co najmniej 21.768 Polaków, w tym ponad 10.000 oficerów wojska i policji. Jeszcze do 1990 roku władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności, co do egzekucji ofiar, uznanych za “wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej.

DSC_0002

Słowa “Katyń” i “Smoleńsk” przeobraziły się w symbol koszmarnej i dantejskiej rzeczywistości. Wierzymy, że dzisiejsze czasy będą czasami wolności oraz szacunku dla każdego człowieka, a pamięć o wydarzeniach z 1940 roku, jak i sprzed 5 lat, będzie trwać setki pokoleń. Tak w Polsce, jak również w gm. Jabłonna.

Jabłonna Dla Mieszkańców