Grecy przyjechali do Jabłonny na Światowy Dzień Poezji

W ostatnią sobotę Gminna Biblioteka w Jabłonnie była gospodarzem XVI Światowych Dni Poezji. Naszą Gminę odwiedzili poeci i muzycy z Grecji.

Światowy Dzień Poezji został ustanowiony przez UNESCO, w Polsce jest obchodzony już od 2000 roku. Co ciekawe, jego nazwa jest myląca, ponieważ trwa… 100 dni.

– Od samego początku organizatorem jest Aleksander Nawrocki, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Poezja Dzisiaj”. Dzięki wieloletniej współpracy (ponad dziesięcioletniej) Aleksandra Nawrockiego z Gminną Biblioteką im. ks. Jana Twardowskiego udało się zaprosić do Jabłonny poetów i muzyków z Grecji – informuje jabłonowska biblioteka.

W sobotnie popołudnie Do Ogrodnika odwiedzili Lisa Wrachopulu, Sokratis Melissaratos i Jorgos Kissas. Greccy poeci przeczytali niektóre ze swoich utworów, a na język polski tłumaczył je Paweł Krupka.

– Paweł Krupka i Jorgos Kissas przybliżyli nam swój kraj również poprzez muzykę. Dźwięki gitary i buzuki przeniosły nas na gorące południe Europy. Oczarowana publiczność mogła wysłuchać m.in. utworów dwóch greckich noblistów z dziedziny literatury – informuje biblioteka.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. Gminna Biblioteka w Jabłonnie