Grabiec z PO: Wybory być może już jesienią tego roku

Trwają napięte dyskusje odnośnie projektu ustawy, który zakłada włączenie do Warszawy okolicznych gmin, w tym Jabłonny i Legionowa. Jan Grabiec, poseł Platformy Obywatelskiej twierdzi, że w ten sposób PiS chce przejąć władzę w stolicy. Według niego PiS może dążyć do skrócenia kadencji samorządów i przeprowadzenie wyborów już jesienią tego roku.

We wtorkowe południe klub PiS złożył projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Zakłada on m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Do Warszawy miałyby zostać włączone Jabłonna, Legionowo, Nieporęt i Wieliszew, a także gminy Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wołomin, Ząbki i Zielonka.

Dziś na Facebooku na temat planów PiS wypowiedział się poseł PO – Jan Grabiec.

– Projekt ustawy zgłoszony wczoraj przez PiS, polegający na włączeniu do miasta stołecznego Warszawy okolicznych gmin ma tylko jeden cel: przejęcie Warszawy przez PiS. Nie mogą wygrać uczciwie, dlatego manipulują okręgami wyborczymi. Złożenie ustawy w tym momencie oznacza prawdopodobne skrócenie kadencji samorządów i wybory – być może już jesienią tego roku.

Ucierpią na tym wszyscy: mieszkańcy Warszawy, ale przede wszystkim gmin podporządkowanych władzy prezydenta stolicy. Ograniczenie samodzielności gmin i tworzenie nowego szczebla samorządu oznacza rozrost biurokracji i utrudnienia w załatwianiu codziennych spraw.

Ustawa metropolitalna, do której uchwalenia doprowadziliśmy w 2015 r. zakłada zupełnie inne rozwiązania. Chodziło o zbudowanie metropolii jako związku gmin i powiatów wspólnie zarządzającego komunikacją publiczną, tańszy wspólny bilet, więcej nowych połączeń. Na podstawie naszej ustawy związek otrzymywałby co roku 700 mln zł z budżetu na finansowanie komunikacji

W projekcie PiSu nie ma na komunikację ani grosza. Jest tylko mnożenie stanowisk urzędniczych – pisze polityk PO.

grabiec 2

 

Jabłonna Dla Mieszkańców