Gminy Jabłonna nie stać na Wspólny Bilet. Tak twierdzi wójt

Od lat mieszkańcy Chotomowa i Dąbrowy Chotomowskiej domagają się powrotu Wspólnego Biletu. W 2014 roku wójt Jarosław Chodorski zobowiązał się przyjrzeć sprawie rezygnacji z niego i jak na razie… na przyglądaniu się kończy. Na październikowej sesji Rady Gminy wójt poinformował, że „budżet nie udźwignie wydatków w takim zakresie”. Powoli czkawką zaczynają odbijać się inwestycje, które zostały przepłacone przez Urząd Gminy w ubiegłych latach.

W gm. Jabłonna Wspólny Bilet obowiązywał od 2009 roku, zrezygnowano z niego w 2013 roku. Powód? Kwestie finansowe – parę lat temu gmina za dalsze funkcjonowanie Wspólnego Biletu w pociągach Kolei Mazowieckich miała płacić ok. 600 tys. zł rocznie. W zamian przez jakiś czas funkcjonował bezpłatny autobus dowożący pasażerów z Chotomowa do stacji Legionowo Przystanek.

Mieszkańcy pytają

Mieszkańcy coraz częściej dopytują o powrót Wspólnego Biletu. W ostatnich miesiącach w ten temat mocno zaangażowała się Inicjatywa Lokalna Mieszkańców „Stacja Chotomów – Okno na świat”, która m.in. wystosowała apel do wójta o wprowadzenie Wspólnego Biletu ZTM-KM ze stacji PKP Chotomów.

 

Radny też dopytuje

Pisma wysyła również chotomowski radny Witold Urbański. Samorządowiec poruszył kwestię braku Wspólnego Biletu także podczas ostatniej sesji Rady Gminy. Radny poprosił, aby wójt pilotował tę sprawę i wynegocjował korzystne stawki.

– Podejmuję te działania od 2015 roku. Jeśli tylko pojawi się taka możliwość, bo zasady są określone są dla wszystkich gmin takie same… Jeśli pojawi się możliwość wyodrębnienia i wynegocjowania specjalnych warunków, to jak najbardziej państwu je przedstawię – mówił wójt Jarosław Chodorski.

Radny Witold Urbański nie dał się jednak zbywać i zauważył, że wójt posiada odpowiednie możliwości, aby rozmawiać z innymi instytucjami i samorządami w sprawie wprowadzenia Wspólnego Biletu.

– Obciążanie gminy wydatkami bieżącymi, a mówimy tutaj o około 1 mln zł na dzień dzisiejszy, nie jest możliwe do zrealizowane – odpowiedział wójt Jarosław Chodorski.

Brakuje pieniędzy, bo przepłacono inne inwestycje

Wójt tłumaczył, że jest to spowodowane realizacją innych dużych inwestycji. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że już na chwilę obecną gm. Jabłonna ma ogromne problemy ze znalezieniem środków finansowych na budowę szkoły w Jabłonnie. Jest to spowodowane m.in. wielomilionowymi niedoszacowaniami inwestycji i ich przepłacaniem.

Radny Witold Urbański zauważył, że na te chwilę Wspólny Bilet kosztuje ok. 900 tys. zł i warto rozpocząć negocjacje, aby zejść z tej ceny. Radna Aneta Mrozek dodała, że można również zastanowić się nad poddaniem pod głosowanie także tej kwoty.