FOTO. Po 123 latach Polska powstała!

Mieszkańcy gm. Jabłonna obchodzili wczoraj 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości patriotyczne odbyły się tradycyjnie w Chotomowie. Ich wagę podkreślił list od marszałka województwa mazowieckiego.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w chotomowskim kościele. Poczty sztandarowe zostały wystawione przez szkoły z terenu naszej gminy, związków kombatantów, straż pożarną oraz 32 Wieliszewski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera.

– Po 123 latach powstała Polska, a w tym czasie Polacy walczyli, cierpieli i modlili się – mówił ks. Kazimierz Wójcik, emerytowany proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chotomowie.

Na koniec mszy św. odczytano list, który Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego skierował do mieszkańców gm. Jabłonna. W jego imieniu list odczytał radny Adam Krzyżanowski.

– Jakże piękne i zaszczytne jest kultywowanie pamięci o dziejach naszej Ojczyzny, o obrońcach naszych polskich granic oraz przekazywanie tej wiedzy kolejnym pokoleniom i całym społecznościom lokalnym. Dzisiejsza uroczystość jest tego najlepszym dowodem. Serdecznie gratuluję Państwu zorganizowania obchodów Narodowego Święta Niepodległości. To wydarzenie jest nie tylko formą hołdu składanego bohaterom, lecz także pobudza patriotyzm młodych ludzi, kształtuje ich tożsamość narodową, postawy i charaktery, wpływa na postrzeganie przeszłości i dorobku wielu pokoleń Polaków, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju – odczytał Adam Krzyżanowski, przedstawiciel marszałka województwa mazowieckiego.

Następnie uroczystości przeniosły się przed Pomnik Orła Białego, gdzie wieńce złożyły delegacje m.in. kombatantów, wojska, policji, Nadleśnictwa Jabłonna, OSP Chotomów, przedstawicieli posła Mariusza Błaszczaka, posła Jana Grabca, marszałka Adama Struzika, Zarządu Powiatu Legionowskiego, sołectw Chotomów i Dąbrowa Chotomowska, wójta i Rady Gminy.

– Dzisiejsza Jabłonna, nasza gmina ma wiele cech przedrozbiorowej Polski. Musimy mieć świadomość, że konflikty polityczne, przedkładanie własnych interesów ponad interes ogółu szkodzi wszystkim i osłabia nas zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie – czytał wójt Jarosław Chodorski.

Głos zabrał również przewodniczący Rady Gminy.

– Wszystkie sukcesy i zwycięstwa byłyby niemożliwe, gdyby nie mieszkańcy i nasze rodziny sprzed wielu lat. To oni wyszli z Chotomowa, Olszewnicy i Jabłonny odebrać broń z garnizonu niemieckiego. Dzisiaj musimy kultywować pamięć o nich. Mamy wspaniały czas kilkudziesięciu lat pokoju i naszym obowiązkiem jest przekazywanie tych wartości i wspomnień wszystkim naszym dzieciom i wnukom – mówił Witold Modzelewski, przewodniczący Rady Gminy.

Następnie odbył się apel pamięci, który został przygotowany przez kpt. Radosława Żulewskiego. Nie zabrakło również salwy honorowej. Warto dodać, że oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra GCKiS Chotomów.

Jabłonna Dla Mieszkańców