Wójt ograniczy inwestycje? Chodorski mówił o roszczeniowości

Podczas wczorajszych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości wójt Chodorski zasugerował, że gmina ograniczy inwestycje związane z budową oświetlenia czy utwardzania dróg. Już w tej chwili jest sporo krytycznych uwag, co do inwestycji realizowanych przez jabłonowski urząd. A może ich być jeszcze mniej!

W sobotę, 11 listopada w całej Polsce były organizowane uroczystości patriotyczne w związku z 99. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Także w gm. Jabłonna, a dokładnie w Chotomowie odbyły się obchody Święta Niepodległości. Wójt podczas przemówienia postanowił na chwilę odejść od wątku patriotycznego i wypowiedział się na temat inwestycji, które już niedługo mogą zostać ograniczone.

– Roszczeniowość czasem doprowadza do absurdu. A nasza gmina ma przecież ogromne potrzeby. Niektóre niewygodne problemy były nierozwiązywalne od lat. To trzeba dzisiaj zrobić, na już. Jednocześnie odmawiając czasem ważnych dla mieszkańców inwestycji, chociażby oświetlenia ulic czy utwardzenia dróg. Są przecież tak bardzo ważne. Ale jeśli konfrontujemy to z bezpieczeństwem dzieci to ono ma dla nas najważniejszy priorytet – przemawiał wójt Jarosław Chodorski.

Te słowa mogą oznaczać, że już niedługo Urząd Gminy ograniczy liczbę inwestycji związanych z budową oświetlenia ulic czy utwardzenia dróg. Już podczas październikowej sesji Rady Gminy okazało się, że urzędnicy nie będą w stanie wybudować w tym roku oświetlenia na ul. Rybackiej w Suchocinie. Ponadto nadal nie wybudowano oświetlenia, o którym zapomniano podczas projektowania łącznika, ul. Szarych Szeregów i Zegrzyńskiej w Jabłonnie. Na ostatniej sesji zapytał o to radny Zenon Chojnacki.

– W tej chwili jest projektowany fragment oświetlenia na łączniku. Jeśli uzyskamy prawomocne pozwolenie na budowę i wszystkie pozwolenia, wtedy ogłosimy postępowanie przetargowe do wyłonienia wykonawcy. To będzie pewnie w przyszłym roku – odpowiedział wójt.

– Panie wójcie, a co pan robił do tej pory? Ta sprawa jest aktualna od marca – zauważył radny Chojnacki.

– A co pan robił? Przez te lata, które pan…? – nie dokończył wójt.

– I to jest odpowiedź pana wójta? – dziwił się zachowaniu wójta Z. Chojnacki.

W trakcie ostatniej sesji poruszono również temat bieżącego utrzymania dróg, za które odpowiada Urząd Gminy.

– Wiadomo, że ten rok nie sprzyjał bieżącemu utrzymaniu dróg, ale nie dość, że to było późno, to na przykład na ul. Orlej zasypanych było kilka dołków na wjeździe, natomiast dalej są naprawdę duże doły i to zostało nieruszone. Nie jestem zadowolona z wydanych pieniędzy na bieżące utrzymanie – poinformowała Dorota Świątko, wiceprzewodnicząca Rady Gminy.

– Bardzo długo czekaliśmy, żeby nasze drogi zostały naprawione i mieszkańcy strasznie krótko nacieszyli się naprawieniem tych dróg. Nawiązuję do ul. Brzozowej w Bożej Woli. Droga została naprawiona, ale znów są dziury, doły i znowu marnie przejeżdża się tą drogą. Moja prośba byłaby taka, żeby zastanowić się, jakie kruszywo dajemy, jak utwardzamy. Też nie jestem zadowolona z bieżącego utrzymania dróg i kruszywowania. Wydajemy pieniądze i chcielibyśmy mieć te drogi zrobione dobrze – dodała radna Teresa Gałecka.

Możliwe, że wójt będzie chciał ograniczyć liczbę inwestycji, aby znaleźć środki finansowe na budowę przedszkola kontenerowego w Chotomowie. Obecny budynek jest w fatalnym stanie technicznym i to Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zdecyduje, czy nadaje się do dalszego korzystania przez dzieci i pracowników. Mimo że radni od początku kadencji zwracali uwagę na stan budynku, Urząd Gminy zainteresował się tematem dopiero wiosną tego roku. Gmina ogłosiła 6 marca zapytanie ofertowe na wykonanie ekspertyzy stanu technicznego budynku, zrobiła to jednak dopiero na wniosek dyrektora przedszkola w Chotomowie, który 13 stycznia wystąpił z prośbą o wykonanie ekspertyzy.

Jabłonna Dla Mieszkańców