Ewakuacja Lidla w Jabłonnie

W poniedziałek (23.07) o godzinie 12:33 do dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania w Legionowie, wpłynęło zgłoszenie od Pogotowia Gazowego o dużym stężeniu czadu na terenie sklepu Lidl w Jabłonnie. Na miejsce natychmiast udały się zastępy ratowniczo – gaśnicze.

Strażacy w pomieszczeniu kotłowni przystąpili do dokonywania pomiarów stężenia gazów. Ze sklepu ewakuowano 30 osób zarówno pracowników jak i klientów. Pierwsze pomiary wykazały obecność gazów wybuchowych na poziomie 700 ppm. Na terenie sklepu nie stwierdzono stężenia. Stwierdzono, że gaz dostał się do budynku poprzez studzienki kanalizacyjne. Przy przyłączu gazowym stwierdzono stężenie od 700 do 1400 ppm. Po przewietrzeniu pomieszczenia kotłowni i studzienek kanalizacyjnych, stężenia do 150 ppm. Na miejsce wezwano również Specjalistyczną Grupę Chemiczno Ekologiczną z JRG 6 Warszawa.

Ustalono, że powodem dużego stężenia gazów wybuchowych była niedrożność kanalizacji. W działaniach udział brały 2 zastępy z JRG Legionowo, OSP Jabłonna i 4 zastępy z JRG 6 Warszawa oraz Pogotowie Gazowe.

Wirtualne Legionowo