Dzień Pamięci Ofiar Katynia w Jabłonnie

W sobotę, 14 kwietnia w Jabłonnie odbędą się uroczystości patriotyczne z okazji Dnia Pamięci Ofiar Katynia. Początek uroczystości zaplanowano na godz. 17.45.

Najpierw o godz. 17.45 zostaną złożone kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim oraz Pomnikiem Jana Pawła II, kwadrans później rozpocznie się uroczysta Msza Święta za Ojczyznę, a następnie odbędzie się koncert patriotyczny.

Inicjatorami uroczystości są kpt. Edmund Kuklewski, prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Jabłonnie oraz Adam Krzyżanowski, radny gm. Jabłonna.

Wiosną 1940 roku NKWD zamordowało co najmniej 21.768 Polaków, w tym ponad 10.000 oficerów wojska i policji. Jeszcze do 1990 roku władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności, co do egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej. Od zakończenia II Wojny Światowej fałszowano historię, a ważną rolę w tym procesie pełniło kłamstwo katyńskie. Poróżniło ono Polaków i Rosjan. Z czasem jednak poznaliśmy prawdę katyńską, która mimo że jest bolesna, jest również naszą historią, pamięcią i tożsamością. Jest wspomnieniem o ludziach, którzy w trudnych czasach walczyli o wolność.

Jabłonna Dla Mieszkańców

katyn