Dr Jałochowska odwiedziła Jabłonnę i Chotomów

W poprzednim tygodniu Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała dwa spotkania autorskie  i warsztaty dla uczniów szkół podstawowych w Jabłonnie i w Chotomowie. Gościem specjalnym była dr Ewa Jałochowska, autorka powieści dla dzieci i historyk sztuki.

– Po wykładzie Pani dr Jałochowskiej odbyły się zajęcia pt. „Wspólnie stwórzmy nową legendę Wisły”. Posłużyły one odkryciu Wisły na nowo. Nie tylko pokazały, że rzeka jest skarbem przyrodniczym, wokół którego schronienie znajdują rzadkie i piękne gatunki ptaków i zwierząt. Pani Ewa opowiadała o słowiańskich obyczajach, które dzięki Wiśle przetrwały do dziś, o starych duchach i demonach w niej mieszkających i o tych nowych, które chcielibyśmy w Wiśle zobaczyć – opowiada Anna Czachorowska, dyrektor biblioteki.

W czasie warsztatów dzieci wymyśliły stwory zamieszkujące rzekę. Każdy stwór dostał swoją własną historię. Każda z tych historii została zapisana w Wielkiej Księdze Wisły, którą wspólnie zaczęły tworzyć dzieci ze szkół w Jabłonnie i w Chotomowie.

– Z uwagi na to, że z początkiem roku ogłosiliśmy Konkurs Literacko-Plastyczny „Płynie Wisła, płynie po jabłonowskiej krainie”,  wspomniane spotkania miały również na celu zachęcenie dzieci do udziału w tym konkursie, a także z uwagi na fakt, że rok 2017 jest m.in. Rokiem Rzeki Wisły – dodała A. Czachorowska.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. Gminna Biblioteka Publiczna