DK61 już otwarta. Inwestycja dla Wojska Polskiego i mieszkańców regionu

We wtorek (13.07) do użytku została oddana przebudowana DK61. – Dotrzymujemy obietnic! Przebudowana droga krajowa na odcinku Legionowo – Zegrze Południowe już otwarta. To duże ułatwienie zarówno dla mieszkańców, jak i dla Wojska Polskiego. Nowa droga ułatwi dojazd m. in. do Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej i nowego szpitala wojskowego w Legionowie – mówił w Legionowie minister Mariusz Błaszczak.

We wtorek szef MON wspólnie z Andrzej Adamczykiem, ministrem infrastruktury uczestniczył w otwarciu przebudowanej drogi krajowej nr 61 na odcinku Legionowo – Zegrze Południowe.

– Bardzo się cieszę, że druga nitka drogi krajowej biegnącej przez Legionowo zostaje dziś oddana do użytku. Ta droga była obiecywana przez wiele, wiele lat. Rządy Prawa i Sprawiedliwości wyróżniają się profesjonalizmem, skutecznością, konsekwencją i oto droga krajowa nr 61 jest gotowa – mówił podczas otwarcia minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON podkreślił, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. – Droga będzie bezpieczna dla użytkowników. Jako minister obrony narodowej dbam o to, żeby jednostki wojskowe się rozwijały. Od niedawna Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej mieści się w Zegrzu, a więc ta droga umożliwi dojazd. Wkrótce będziemy także otwierać szpital w Legionowie, który jest filią szpitala na Szaserów. To wszystko będzie służyło bezpieczeństwu. Wojsko Polskie przynosi bezpieczeństwo, a cała ta infrastruktura jest otwarta także dla mieszkańców Legionowa, powiatu legionowskiego i mieszkańców województwa mazowieckiego – zaznaczył szef MON.

Minister przypomniał także o kolejnej rozbudowie DK61 pomiędzy Legionowem a Zegrzem. W ubiegłym roku podpisana została umowa na zaprojektowanie i rozbudowę kolejnego odcinka drogi. – Wyłoniony jest już, w charakterze zaprojektuj i zbuduj, wykonawca kolejnego odcinka. Wówczas cały odcinek będzie gotowy i zbudowany w wysokim standardzie – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, kontrakt na przebudowę DK61 został zrealizowany w systemie „Projektuj i buduj”. Inwestycja została wykonana przez firmę Skanska, z którą GDDKiA podpisała umowę 25 lipca 2017 r. W ramach kontraktu wykonawca zoptymalizował rozwiązania techniczne i latem 2019 roku uzyskał komplet decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Uzyskanie decyzji pozwolenia na użytkowanie wydanej przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego daje GDDKiA możliwość oddania do ruchu nowo wybudowanej drugiej jezdni.

Rozbudowa drogi krajowej nr 61 na długości ok. 1,8 km polegała na wybudowaniu drugiej jezdni oraz ograniczeniu dostępności do drogi głównej ze zjazdów bramowych. Zbudowane zostały drogi dojazdowe, zlikwidowano też część istniejących skrzyżowań i włączono je do dróg dojazdowych. W ramach inwestycji wybudowane zostały również ciągi pieszo-rowerowe, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej, fot. MON