Cykliści z Jabłonny w Miasteczku Ruchu Drogowego

Dopiero drugi tydzień wakacji, a już ponad 400 uczniów skorzystało z zajęć „Wakacyjny cyklista” prowadzonych przez strażników z Referatu Profilaktyki na terenie Stacjonarnego Miasteczka Ruchu Drogowego. Zajęcia cieszą się popularnością również wśród szkół z ościennych gmin. W ostatni czwartek Miasteczko gościło 60 małych cyklistów z Jabłonny.

– Przeczytałam w internecie, że jest możliwość skorzystania z infrastruktury waszego Miasteczka, umówiłam termin i jesteśmy – powiedziała Magdalena Zubrzyńska, kierownik akcji „Lato w gminie” na terenie Jabłonny. – Uważam, że to świetny pomysł, aby teorię, której dzieci uczyły się w trakcie roku szkolnego przełożyć na praktykę, ale w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach. Jest to szczególnie ważne, ponieważ popełniane w trakcie poruszania się po Miasteczku błędy są korygowane na bieżąco  przez strażników miejskich – dodaje.

Nauka bezpiecznej jazdy rowerem, powtórka ze znaków drogowych, udzielanie pomocy przedmedycznej, gry i zabawy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zabawy ruchowe – takie atrakcje czekały na dzieci z Jabłonny w czwartek na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego. Pomimo nienajlepszej pogody, ponad 60 młodych cyklistów z Jabłonny przyjechało do Miasteczka Ruchu Drogowego Straży Miejskiej m. st. Warszawy w ramach programu „Lato w gminie”, aby tu pod czujnym okiem strażników z Referatu Profilaktyki przypomnieć i utrwalić zasady bezpiecznego poruszania się jednośladem.

Mali goście mieli również okazję nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy, a następnie przećwiczyć zdobytą wiedzę na fantomach. Funkcjonariusze uczyli najmłodszych udzielania pomocy w przypadku skaleczenia, omdlenia, oparzenia, a także właściwego reagowania w przypadku, gdy osoba poszkodowana nie oddycha. Dzieci przypomniały sobie numery alarmowe do służb ratunkowych i nauczyły się poprawnie wzywać pomoc.

W czasie, gdy jedni przypominali sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, inni na jednośladach przemierzali teren Miasteczka, ucząc się nie tylko poprawnego odczytywania znaków drogowych, ale również właściwego reagowania na niespodziewane sytuacje, które mogą wydarzyć się na drodze. Dzieci miały również okazję przypomnieć sobie, jak bezpiecznie poruszać się po ulicach miasta jako pieszy.

– Od początku wakacji, w ciągu zaledwie dwóch tygodni, nasze Miasteczko odwiedziło już ponad 400 małych rowerzystów. Dla porównania, przez całe ubiegłoroczne wakacje Miasteczko gościło nieco ponad 1000 osób – mówi Marzena Koniuszewska – zastępca kierownika Referatu Profilaktyki. – Można śmiało powiedzieć, że spośród całej oferty „Wakacje ze Strażą Miejską”, zajęcia „Wakacyjny cyklista” to hit. Wciąż zgłaszają się do nas kolejne placówki zainteresowane udziałem swoich podopiecznych w rowerowych zajęciach – dodaje.

Oprócz zajęć dla grup zorganizowanych straż miejska w wybrane weekendy udostępnia Miasteczko mieszkańcom.

tekst i zdjęcia: Straż Miejska w Warszawie