Kontrowersyjna zmiana proboszcza

W parafii pw. św. Bartłomieja w Janówku Pierwszym (gm. Wieliszew), do której należą wierni z Janówka Drugiego (gm. Jabłonna), decyzją abp Henryka Hosera nastąpi zmiana na stanowisku proboszcza. Obecny – ks. Jan Gołembiewski – został mianowany proboszczem w parafii w Otwocku – Śródborowie. Nowym proboszczem został ks. Józef Kałęcki, obecnie pełniący funkcję rezydenta w Ząbkach.

O nowym proboszczu już plotkują parafianie. Okazuje się bowiem, że w poprzedniej parafii, w której był 3 lata proboszczem, doszło do gorszących scen. Mimo informacji o złym zachowaniu proboszcza względem wikariusza i parafian, kuria milczała i nie podejmowała żadnych kroków. Dopiero po bójce do jakiej doszło między proboszczem a wikarym, obaj duchowni zostali odwołani z parafii.

W Duczkach koło Wołomina parafianie nie chcą rozmawiać o swoim byłym proboszczu.

– Nowy proboszcz zbliża ludzi do Boga a o starym nie chcę rozmawiać – mówi naszemu reporterowi pani Aldona, która deklaruje swoje przywiązanie do parafii.

Starszy mężczyzna, który nie chce podawać swoich danych, mówi wprost, że, byłemu proboszczowi zależało tylko na pieniądzach. Zbierał na co tylko chciał a i tak z tego nic nie ma tu w parafii.

Ze zmiany proboszcza nie zadowoleni są również parafianie w Janówku Pierwszym.

– Wiemy, że nasz proboszcz miał konflikt z dziekanem, ale jak słyszymy kto ma przyjść na jego miejsce to uważamy, że naszą parafie dotknęła jakaś kara. Nie wiemy tylko za co? Skoro nie ma u nas wikarego, to kogo będzie bił nowy proboszcz? Oby nie dzieci – mówi pan Norbert z Krubina.

Wtórują mu inni parafianie, którzy z obawy przed nowym proboszczem nie chcą się ujawniać.

– Może nowy proboszcz w nowym środowisku się zmieni? Ja do kościoła nie chodzę dla księdza a dla Boga – dodaje spotkana w Górze pani Mirosława.

Nowy proboszcz w Janówku Pierwszym odprawi powitalną Mszę Świętą w niedzielę 14 sierpnia. Tydzień wcześniej z wiernymi pożegna się obecny proboszcz. Czy wierni zaakceptują nowego duszpasterza i czy nowy proboszcz również „będzie zbliżał ludzi do Boga?” Przekonamy się o tym już wkrótce.

JR-K / Wirtualne Legionowo