Chodorski nie przyznaje się do 55 mln zł długu

Wójt Chodorski nie przyznaje się do Wieloletniej Prognozy Finansowej, która zakłada zwiększenie długu gm. Jabłonna w 2021 roku do blisko 55 milionów złotych i oskarża nas o napisanie artykułu „tak daleko odbiegającego od prawdy”. Czy wójt próbuje manipulować mieszkańcami czy jednak wykazuje się brakiem podstawowej wiedzy na temat budżetu? Przedstawiamy dokumenty potwierdzające, że Chodorski znowu mija się z prawdą.

W poniedziałkowe popołudnie opublikowaliśmy artykuł „Gmina tonie w długach. Chodorski zadłuża ją jeszcze bardziej!”. Napisaliśmy w nim, że w tym roku zgodnie z Wieloletnią Prognozą Finansową planowany jest wzrost zadłużenia gm. Jabłonna do ok. 35 mln zł, a w 2021 roku nawet do ok. 55 mln zł. Co więcej, planuje się, że zadłużenie będzie spłacane do 2040 roku. Cały artykuł można przeczytać TUTAJ.

– Nie rozumiem jak można pisać posty tak daleko odbiegające od prawdy. Przez trzy lata mojej i moich współpracowników ciężkiej pracy na rzecz rozwoju Gminy Jabłonna nie zadłużyliśmy jej nawet o 1 zł. Spłacamy jedynie zobowiązania i kredyty zaciągnięte przez poprzednie kadencje. To już nawet nie jest opozycja – tylko brak podstawowej wiedzy na temat budżetu. Proszę szanujmy się nawzajem – skomentował nasz artykuł wójt Chodorski.

chodorski

fot. Jarosław Chodorski – Facebook

Nawet nie spodziewaliśmy się, że J. Chodorski nie przyzna się do dokumentu, pod którym podpisał się. Jednak z racji, że zawsze pracujemy na pismach, postanowiliśmy przedstawić Państwu fragmenty Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2018-2040.

1

fot. Urząd Gminy

W uchwale dot. WPF czytamy, że: „Z uwagi na planowane zwiększenie zadłużenia Gminy poprzez sprzedaż innych papierów wartościowych (obligacji), wykup zaplanowano do roku 2040 i na taki też okres sporządzono projekt Wieloletnie Prognozy Finansowej, która dotychczas kończyła się na roku 2030”. Czytamy również, że gm. Jabłonna planuje zaciągnąć zobowiązania na lata 2018-2040.

2

fot. Urząd Gminy

Wójt Chodorski podpisał się również pod tym, że gm. Jabłonna planuje na koniec 2018 roku zwiększyć kwotę długu do 34.959.880 zł, natomiast w 2021 roku do 54.473.000 zł.

3

fot. Urząd Gminy

Z kwotami planowanego długu do 2040 roku można zapoznać się poniżej:

6

fot. Urząd Gminy

Natomiast poniżej z kwotami przeznaczonymi na spłatę długu w poszczególnych latach:

7

fot. Urząd Gminy

– W związku z tym, że kwota, która jest zaplanowana na te przedsięwzięcia (inwestycje – red.) jest dosyć duża, trzeba zaciągnąć zewnętrzne źródło finansowania tych zadań. Mamy zapisane w budżecie, że są to obligacje, ale oczywiście zanim dojdzie do jakiegokolwiek zaciągania długu, będzie zrobione rozeznanie, czy może kredyty są w tym momencie bardziej korzystne, a nie obligacje. Wtedy ewentualnie będziemy zmieniać formę – mówiła na ostatniej sesji Beata Stolarska, skarbnik gminy.

Wydawało się nam, że 3 lata sprawowania urzędu wójta, to odpowiedni czas, żeby nabyć podstawową wiedzę na temat Wieloletniej Prognozy Finansowej. Ostatni wpis J. Chodorskiego wskazuje jednak, że nie. Jak to skomentujemy? Cóż, edukacja jest ważna. Bardzo ważna…

Jabłonna Dla Mieszkańców