Brakuje ponad 5.000.000 zł na ścieżki rowerowe!

Gmina Jabłonna jest w katastrofalnej sytuacji odnośnie budowy ścieżek rowerowych. Wójt Chodorski zamierzał przeznaczyć 4,5 mln zł na ich budowę, jednak najtańsze oferty wynoszą łącznie blisko 10 mln zł. Kiedy inne gminy kończą inwestycje, w Jabłonnie nadal nie rozpoczęto budowy. Termin rozliczenia projektu mija wraz z końcem listopada.

W poprzednim tygodniu nastąpiło otwarcie ofert dotyczących przetargu na budowę ścieżek rowerowych na terenie gm. Jabłonna w ramach wspólnego projektu z gminami Czosnów, Legionowo, Łomianki, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Radzymin i Wieliszew. Nasza gmina zamierzała przeznaczyć 4,5 mln zł na budowę 4 odcinków ścieżek rowerowych. Oferenci są zainteresowani wykonaniem jedynie 3 odcinków.

– Kwota, którą zamierzaliśmy przeznaczyć na ścieżki jest niższa niż te oferty, które były złożone. I to jest ponad 5 mln zł. […] Wkład własny gminy będzie wynosił 6 mln zł. Ta kwota nie będzie refundowana – mówił wicewójt Marcin Michalski.

Wartość całego projektu, czyli projektowania i budowy ścieżek, miała wynieść 5.204.380,77 zł. Z tej kwoty dofinansowanie miało kształtować się na poziomie do 80%. Gmina Jabłonna o uzyskaniu dofinansowania wiedziała już od początku grudnia 2016 roku i miała zakończyć inwestycję do 31 maja 2018 r., a mimo to przez ponad 2 lata nawet nie wprowadziła firm na place budowy. Wicewójt przyznał, że już w połowie poprzedniego roku zorientowano się, że nastąpiło niedoszacowanie projektu. W międzyczasie wydłużono termin realizacji inwestycji do końca listopada br., ale i ten termin jest mocno zagrożony. Teraz wójt Jarosław Chodorski będzie rozmawiał z liderem projektu odnośnie ponownego wydłużenia czasu na wykonanie inwestycji. Kierownictwo urzędu zamierza również przygotować zmiany w budżecie zwiększające środki własne gminy na budowę ścieżek rowerowych, tym samym wójt Chodorski po raz kolejny będzie chciał zwiększyć deficyt budżetowy.

Ile będzie kosztować budowa ścieżek rowerowych?

– odcinek ul. Modlińskiej od Nowego Dworu Mazowieckiego do ul. Golfowej w Rajszewie: 5.725.562,12 zł (gmina zamierzała przeznaczyć 2.391.357,64 zł)

– odcinek ul. Strużańskiej łączący Legionowo z gm. Nieporęt: 1.990.000 zł (gmina zamierzała przeznaczyć 1.013.386,34 zł)

– odcinek od Urzędu Gminy wzdłuż ul. Zegrzyńskiej do skrzyżowania z obwodnicą Jabłonny: brak ofert (gmina zamierzała przeznaczyć 289.408,31 zł)

– odcinek ul. Modlińskiej od Urzędu Gminy do wlotu ul. Szkolnej w Jabłonnie: 2.150.000 zł (gmina zamierzała przeznaczyć 805.847,71 zł)

Gmina Jabłonna może ubiegać się o dofinansowanie w wysokości jedynie do 4.163.504,62 zł.

– Rozmawiałem z partnerami projektu i okazuje się, że w wyniku przetargów poprowadzonych w odpowiednim momencie rzeczywiście Rady Gmin były zobowiązane do uzupełnienia kwot z własnych środków, ale był to pułap w wysokości od 0,5 mln zł do 1,5 mln zł, a nie 6 mln zł jak u nas. Panowie wójtowie znowu będziemy postawieni pod ścianą, bo jak nie (zwiększymy środków – red), to projekt nie będzie zrealizowany i znowu rada „będzie” winna… Wychodzi brak doświadczenia, opieszałość i robienie wszystkiego na ostatni moment – mówił radny Adam Krzyżanowski.

Radny Zenon Chojnacki przypomniał, że w poprzednim roku pytał wójta, kto weźmie odpowiedzialność za to, jeśli ścieżki rowerowe nie zostaną zrealizowane na terenie naszej gminy.

– Jestem pewny, że lider projektu i ościenne gminy zaskarżą nas o to, że nie zrobimy ścieżek i nie dostaną dofinansowania. Jeśli tego nie wykonamy, cały projekt padnie. […] Panie wójcie, czy pan weźmie odpowiedzialność finansową za to? – zapytał radny Chojnacki.

– Robię wszystko, żeby zrealizować ten projekt. To pytanie jest nie na miejscu w tym momencie – odpowiedział wicewójt Michalski.

Nie jest to pierwsza sytuacja, kiedy jabłonowscy urzędnicy nie doszacowali kosztów inwestycji. Podobnie było w przypadku rozbudowy Przedszkola Gminnego w Jabłonnie. Jeśli chodzi o ścieżki rowerowe, urząd przespał 2017 rok, kiedy ceny za wykonawstwo były zdecydowanie niższe niż teraz. Obecnie gm. Jabłonna jest na szarym końcu pośród wszystkich partnerów projektu.

Jabłonna Dla Mieszkańców