Brakuje lekarzy w ośrodku zdrowia w Chotomowie

Od ponad pół roku pacjenci narzekają na zbyt małą liczbę lekarzy rodzinnych w ośrodku zdrowia w Chotomowie. Niewiele brakowało, żeby od października przyjmował chorych już tylko dyrektor SPZOZ. Czy w połowie następnego miesiąca kadrę zasili dwóch nowych lekarzy?

W ubiegłym tygodniu, podczas zebrania wiejskiego w Chotomowie, poruszono temat problemów kadrowych w tamtejszym ośrodku zdrowia. Jeden z mieszkańców poinformował, że od października w Chotomowie może już nie przyjmować żaden lekarz rodzinny.

– Sytuacja jest ciężka i niekomfortowa dla pacjentów, jak również dla mnie – powiedział Jacek Jakimiak, dyrektor SPZOZ w Jabłonnie.

Jak okazało się, od ponad pół roku jedna z lekarek jest na zwolnieniu lekarskim. – Ona nadal jest pracownikiem ośrodka i nie złożyła wypowiedzenia. Czy wróci do pracy? Tego nie wiem. Nie odbiera ode mnie telefonów i nie odpowiada na sms-y – tłumaczył dyrektor Jakimiak.

W związku z tym w ostatnich miesiącach pacjenci byli kierowani jedynie do doktora Jerzego Zimina. W międzyczasie dyrekcja podjęła decyzję, aby w Chotomowie przyjmowali też lekarze z ośrodka zdrowia w Jabłonnie. Ponadto opublikowano ogłoszenia w portalach i prasie medycznej. Jak poinformował J. Jakimiak, nie odezwał się jednak żaden lekarz zainteresowany podjęciem pracy.

Dopiero po jakimś czasie udało się zatrudnić nową lekarkę. W Chotomowie przepracowała jedynie 3 dni, po czym odeszła. Powód? Zbyt duże obłożenie pacjentów. Kilka tygodni później zatrudniono kolejną lekarkę. Jednak także z nią zakończono współpracę. Najpierw pojawiały się telefoniczne skargi na jej zachowanie, później na piśmie. Pani doktor zarzucano m.in. że jest arogancka wobec pacjentów.

Sytuację skomplikowała decyzja doktora Zimina, który złożył wypowiedzenie z pracy. Dyrektor Jakimiak obiecał podczas zebrania, że zrobi wszystko, żeby zatrzymać doktora. Była to ważna deklaracja, ponieważ jeśli nie zostałaby zrealizowana, chotomowski ośrodek zdrowia pozostałby bez lekarza rodzinnego. Dyrektor Jakimiak przekonywał, że są jeszcze prowadzone rozmowy z 2 nowymi lekarzami, ale pierwszy będzie w stanie podjąć pracę dopiero w grudniu, natomiast drugi w połowie października.

– Ja również od siedmiu miesięcy pracuję w dwóch ośrodkach zdrowia. Poświęcam swój prywatny czas i nie biorę pieniędzy za dodatkową pracę w Chotomowie. Jak dzisiaj wyglądał mój dzień? Rano pojechałem do Chotomowa, żeby wypisywać recepty, później udałem się do Jabłonny, a jeszcze później przyjmować pacjentów w Chotomowie – opowiadał dyrektor Jakimiak.

Dzisiaj nasz dziennikarz zadzwonił do ośrodka zdrowia, żeby dowiedzieć się, jak przez mijający tydzień rozwinęła się sytuacja. Poinformowano nas, że doktor Zimin chciał opuścić ośrodek, ale dzięki namowom pacjentów, zdecydował się kontynuować pracę. Pacjentów nadal przyjmuje J. Jakimiak. Z kolei nowi lekarze mają pojawić się 15 października, jednak jeszcze nie są znane ich nazwiska.

Jabłonna Dla Mieszkańców