PAN otworzył w Jabłonnie centrum badawcze. Jedno z najnowocześniejszych w Europie

Centrum Badawcze „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” Polskiej Akademii Nauk oficjalnie otwarte. Jabłonowska placówka jest zakładem zamiejscowym Instytutu Maszyn Przepływowych im. R. Szewalskiego w Gdańsku.

W czwartek, 17 września nastąpiło uroczyste otwarcie Centrum Badawczego KEZO PAN, które swoją bazą laboratoryjną będzie służyć środowisku naukowemu i firmom z całego kraju.

Prof. Jerzy Duszyński, prezes PAN – w rozmowie z PAP – powiedział, że w jabłonowskim centrum badawczym będą realizowane badania dotyczące bardzo wielu aspektów związanych z nowoczesnymi źródłami energii. Będą prowadzone prace nie tylko nad technologiami pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, technologiami magazynowania tej energii i sposobami jej przesyłania, ale i nad technikami zarządzania energią dzięki technikom informatycznym.

KEZO PAN ma być jednocześnie centrum badawczym i instytucją ukierunkowaną na zastosowania. Jego wizytówką mają być tzw. technologie plus energetyczne, czyli takie rozwiązania na przykład dla domów, szpitali czy szkół, które pozwalają produkować więcej energii niż dane obiekty są w stanie zużyć. Budowa i wyposażenie KEZO PAN kosztowało – ja informuje PAP – ok. 90 mln zł.

Placówka posiada m.in. jeden z trzech w Europie wysokiej klasy symulator AAA, który umożliwi prowadzenie badań poświęconych eksploatacji paneli fotowoltaicznych na farmach słonecznych. Są tam również tunel aerodynamiczny, symulator słoneczny, drukarka 3D, która może drukować nawet elementy z tytanu, dron czy nowoczesne kamery termowizyjne.

KEZO PAN to największe i najnowocześniejsze tego typu centrum w Polsce i jedno z trzech w Europie. Centrum powstało dzięki współpracy Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, władz PAN i Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku.

Jabłonna Dla Mieszkańców / PAP, fot. PAP / Marcin Obara