Bohater świętował setne urodziny

Odpierał ataki hitlerowców, później wstąpił do konspiracji, gdzie brał udział w akcjach dywersyjnych. Przyznano mu również tytuł Zasłużonego Dla Gminy Jabłonna. Stanisław Sierawski świętował w niedzielę setną rocznicę urodzin.

W niedzielę, 12 kwietnia odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą urodzin S. Sierawskiego. Uczestniczyli w nich m.in. rodzina, przyjaciele, przedstawiciele środowisk kombatanckich, samorządów, Wojska Polskiego oraz straży pożarnej. Byli także obecni posłanka Jadwiga Zakrzewska, senator Anna Aksamit i zastępca szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Bożena Żelazowska.

S. Sierawski urodził się 12 kwietnia 1915 roku w Olszewnicy Starej. Służbę wojskową rozpoczął w 1937 roku w 32 Pułku Piechoty stacjonującym w Modlinie. Dwa lata później został skierowany do obrony Twierdzy Modlin, gdzie przez dwa tygodnie odpierał na odcinku Góra – Janówek ataki hitlerowców na garnizon. Jako kapral i dowódca granatników walczył do końca pierwszej linii, wkrótce został awansowany na plutonowego. Tuż przed kapitulacją obrońców Twierdzy Modlin, został odznaczony przez pułkownika Stefana Zająca Krzyżem Walecznym.

Następnie S. Sierawski trafił do niewoli w Mławie. Do domu w Chotomowie wrócił po trzech tygodniach i w 1940 roku wstąpił do konspiracji. Szkolił młodzież posługiwać się bronią oraz brał udział w akcjach dywersyjnych.

Był wielokrotnie odznaczany, otrzymał między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Dwa lata temu został mianowany na stopień majora Wojska Polskiego, w tym samym roku Rada Gminy przyznała mu tytuł Zasłużonego Dla Gminy Jabłonna.

Jabłonna Dla Mieszkańców, Urząd Gminy