Bogu na chwałę, ludziom na ratunek

W sobotnie przedpołudnie w Legionowie odbył się Powiatowy Dzień Strażaka. W trakcie uroczystości OSP Chotomów odznaczono Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym roku chotomowska jednostka świętuje stulecie istnienia. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Najpierw w kościele garnizonowym, a później przed komendą straży pożarnej zgromadziły się setki strażaków, samorządowców i mieszkańców. W sobotę, 19 maja miało miejsce wspólne święto strażaków-ochotników oraz strażaków państwowych – Powiatowy Dzień Strażaka. Wśród jednostek nie zabrakło OSP Chotomów i OSP Jabłonna.

– Szanowni funkcjonariusze, druhny i druhowie! Noszenie munduru polskiego strażaka zawsze przynosiło zaszczyt i honor tym, którzy mieli go przywilej zakładać. Warto o tym pamiętać dziś zwłaszcza w roku jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Gdyż każdy mundur, na którym widnieje biały orzeł jest przekazicielem tradycji związanej z polskością, a noszenie go jest powodem do dumy i radości – mówił ST. bryg. Mirosław Klimczak, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie.

Następnie wręczono awanse, odznaczenia i podziękowania. Jednostce OSP Chotomów nadano Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych za wieloletnią, ofiarną działalność dla dobra mieszkańców i ojczyzny.

– Ramię w ramię i druhowie-ochotnicy i funkcjonariusze świętują tak samo jak ramię w ramię pracują na rzecz ochrony życia, zdrowia i mienia mieszkańców powiatu i województwa. […] Życzę, aby tradycja, którą podtrzymujecie, nigdy nie zagasła – przemawiał ST. bryg. Mirosław Jasztal, zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego straży pożarnej.

W imieniu Adama Struzika, marszałka woj. mazowieckiego list odczytał jego pełnomocnik.

– Być strażakiem to niezwykłe wyzwanie i ogromny zaszczyt. […] Niezwykle ważnym elementem w strażackiej służbie jest działalność w zakresie rozwijania i upowszechniania kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury, jak również podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwijanie świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej – czytał Artur Pozorek, pełnomocnik marszałka.

Głos zabrał również wicestarosta Jerzy Zaborowski.

– Z codziennych rozmów i różnych analiz wiemy, że w powiecie legionowskim mieszkańcy czują się bezpieczni. M.in. dzięki temu, że jesteście wy, że czuwacie, że jesteście na posterunku, że jesteście gotowi do niesienia pomocy, kiedy jest ona potrzebna – mówił J. Zaborowski.

Podczas uroczystości gm. Jabłonna reprezentowali wiceprzewodnicząca Rady Gminy Dorota Świątko i radny Adam Krzyżanowski.

Jabłonna Dla Mieszkańców