Bezpłatne znakowanie psów dla mieszkańców naszej gminy

W 2016 roku akcję darmowego chipowania psów sfinansuje gmina Jabłonna. Akcja będzie trwała do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel, jednak nie dłużej niż do 30 listopada br.

Wielu właścicieli zwierząt przeżyło stresujący moment zaginięcia swojego pupila. Niestety nie wszystkie zwierzęta udaje się odnaleźć i nie wszystkie też samodzielnie odnajdują drogę do domu. Można zwiększyć szanse odnalezienia swojego psa poprzez elektroniczne oznakowanie go za pomocą mikrochipa. Chipowanie zwiększa szansę na szybkie zlokalizowanie w przypadku zaginięcia zwierzęcia, a także jest jednym ze skutecznych sposobów zapobiegania ich bezdomności.

Psa chipuje się tylko raz w ciągu jego całego życia, a ponieważ chip zbudowany jest z materiałów biologicznie obojętnych, nie ulega degradacji. Ponadto mikrochipy nie wymagają zasilania, nie zużywają się i nie wymagają wymiany. Chip jest wprowadzany przez lekarza weterynarii pod skórę psa. Zabieg trwa kilka sekund i jest dla zwierzęcia bezbolesny. Niewielki chip generuje 15-to cyfrowy numer, możliwy do odczytania za pomocą specjalnego czytnika.

Gdyby zdarzyło się, że zwierzak ucieknie, zagubi się lub zostanie skradziony, każda osoba która dysponuje czytnikiem np. lekarz weterynarii lub osoba odławiająca bezdomne zwierzęta po odczytaniu mikrochipa psa i wprowadzeniu numeru do specjalnej wyszukiwarki odnajdzie dane personalne opiekuna. Jednocześnie elektroniczne oznakowanie jest niezbędnym wymogiem do wyrobienia paszportu, który trzeba posiadać aby móc legalnie podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

Po skierowanie na zachipowanie psa należy udać się do Urzędu Gminy Jabłonna, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa, pok. 29, I piętro, tel. (22) 767-73-39.

Warunkiem bezpłatnego oznakowania psa jest:
• zwierzę musi ukończyć 6 miesiąc życia,
• okazanie dokumentu potwierdzającego zamieszkanie właściciela psa na terenie gminie Jabłonna,
• okazanie książeczki zdrowia psa z aktualnym potwierdzeniem szczepienia psa przeciwko wściekliźnie.

Po spełnieniu ww. warunków właściciel czworonoga otrzyma skierowanie na wykonanie zabiegu oznakowania psa w Lecznicy dla Zwierząt Jabłonna Zygmunt Kosacki znajdującej się przy ul. Szkolnej 22 A w Jabłonnie. Po zachipowaniu psa właściciel otrzymuje dokument o wykonaniu elektronicznego oznakowania psa, a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela zostaną wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE ANIMAL. Zapraszamy do udziału i pamiętajmy, że zachipowany pies to mniej zagubionych zwierząt.

Urząd Gminy, fot. pixabay.com