Benefis poetycki Anny Czachorowskiej

Pod koniec maja w sali widowiskowej ratusza w Legionowie odbyła się niezwykła uroczystość. Anna Czachorowska – dyrektor biblioteki w Jabłonnie, bibliotekarka, poetka i animatorka kultury – obchodziła 25-lecie pracy twórczej. Podczas benefisu otrzymała medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Benefis A. Czachorowskiej cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wśród publiczności byli obecni jej przyjaciele, sympatycy, włodarze oraz zwykli mieszkańcy. Swoją obecnością docenili jej wkład w rozwój polskiej kultury. Pani Anna w związku z 25-leciem pracy twórczej otrzymała medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal nadany przez ministra wręczyli Marzena Małek – radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Zbigniew Milewski – prezes SPPT i wiceprezes ZLP, oddział warszawski.

Benefisowi towarzyszyła ciekawa i różnorodna oprawa artystyczna. Zgromadzona publiczność, która wypełniła wszystkie miejsca siedzące (dla niektórych nawet zabrakło!), mogła obejrzeć krótki film wspomnieniowy, począwszy od pierwszego wieczoru autorskiego, który odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie w 1992 roku. Po filmie publiczność obejrzała niezwykły spektakl w wykonaniu młodzieżowego teatru „Tam i z powrotem” w reżyserii Ewy Zalewskiej. Spektakl nosił tytuł „Stoję nad brzegiem” i oparty był na biografii autorki napisanej słowami jej wierszy i tematycznie związanymi, nastrojowymi  piosenkami.

Przed i po spektaklu odbyły się występy wokalne artystów: przybyłego z Włoch Don Giuseppe, Jacka Gabera z Austrii, a także mieszkającej obecnie w Paryżu – Grażyny Skowron-Matkowskiej, Barbary Pachury z Wrocławia, Dominiki Swiątek i Aleksandry Świerczewskiej z Warszawy oraz zespołu Młodzież 50+ z Legionowa.  W tym samym czasie podczas koncertu w Krakowie w Piwnicy pod Baranami, Agata Slazyk zaśpiewała utwór Anny Czachorowskiej „Póki mamy marzenia” do muzyki Tomasza Kmiecika. W ten sposób, chociaż na chwilę Kraków połączył się muzycznie z Legionowem, jak powiedziała artystka Piwnicy pod Baranami.

Wśród widzów były tak wybitne osobowości jak Ernest Bryll czy Tadeusz Woźniak, którzy także zabrali głos na scenie. Głos zabrała także autorka pracy magisterskiej, poświęconej twórczości i działalności kulturalnej Anny Czachorowskiej – Magdalena Suwińska- Sokolnicka.

Głos na scenie, zabrał także wybitny pisarz i poeta, Andrzej Zaniewski, który powiedział kilka zdań z napisanej na tę okoliczność, sześciostronicowej recenzji wierszy Anny Czachorowskiej. Przeczytane zostały słowa Krystyny Czubówny, która nie mogła być obecna na uroczystości, a przecież  tak wiele lat  uczestniczyła w życiu artystycznym bohaterki wieczoru.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie