Będą poszukiwania masowych mogił w Kadzielni

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wyraził zgodę na przeprowadzenie przez Stowarzyszenie Historyczno-Badawcze Triglav poszukiwań zabytków na obszarze obiektu D-10 Twierdzy Modlin oraz fortów ziemnych znajdujących się w Trzcianach. W latach 1939-1940 w lesie Kadzielnia mogło zostać zamordowanych nawet ponad 400 osób.

– Wczoraj odebraliśmy następną zgodę od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jest to wspaniała wiadomość, którą chcemy się z Wami podzielić szczególnie w taki dzień jak dzisiaj. 11.11.2017 roku, Święto Niepodległości i od 1944 roku skrywana mroczna tajemnica lasu zwanego Kadzielnią. Czyżby to pismo, które przyszło do nas pocztą w przed dzień 99. rocznicy odzyskania niepodległości było znakiem, że uda nam się rozwiązać ponurą zagadkę i zlokalizować masowe mogiły Polaków, nowodworzan, którzy w bestialski sposób zostali w tych lasach zamordowani przez niemieckiego okupanta? – poinformował dziś na Facebooku Triglav.

Przypomnijmy, że w 2015 roku na granicy Janówka Drugiego i Trzcian odsłonięto oraz poświęcono tablicę upamiętniającą ofiary z Nowego Dworu Mazowieckiego i okolic zamordowane na tym terenie przez okupanta niemieckiego na przełomie lat 1939-1940.

Celem poszukiwań będzie weryfikacja istnienia tuneli i podziemnych pomieszczeń zlokalizowanych pod D-10, jak również weryfikacja informacji dotyczących istnienia na terenie lasu Kadzielnia masowych mogił Polaków rozstrzelanych przez Niemców we wspomnianych latach. Stowarzyszenie ma czas na przeprowadzenie poszukiwań do końca października 2020 roku.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. Triglav