104 lata bohatera z Chotomowa

W ostatni piątek ppłk Stanisław Sierawski obchodził jubileusz 104. urodzin. W trakcie uroczystości żołnierz kampanii wrześniowej i obrońca Modlina otrzymał Gwiazdę Pamięci „Polska Niepodległa 1918”.

W piątek, 12 kwietnia w Chotomowie odbyła się uroczystość 104. urodzin ppłk Stanisława Sierawskiego. Jubilat otrzymał od Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Gwiazdę Pamięci „Polska Niepodległa 1918”. Mowy okolicznościowe, odczytane listy i indywidualne życzenia wypełniły dalszy program uroczystości.

S. Sierawski urodził się 12 kwietnia 1915 r., w Olszewnicy Starej. W 1937 r. został powołany do służby czynnej w 32. Pułku Piechoty stacjonującym w Modlinie. W 1939 r. został skierowany do obrony Twierdzy Modlin, gdzie przez dwa tygodnie na odcinku Góra – Janówek odpierał ataki hitlerowców na garnizon. W stopniu kaprala, będąc dowódcą granatników, walczył do końca na pierwszej linii. Podczas walk został awansowany do stopnia plutonowego. Służył pod dowództwem płk Stefana Zająca. Mimo tego, że wola walki nie opuszczała obrońców Modlina, sytuacja zmusiła ich do kapitulacji. Przed tą ciężką chwilą, płk Zając odznaczył Stanisława Sierawskiego Krzyżem Walecznych. Po zdaniu broni obrońcy Modlina trafili do niewoli w Mławie. Po 3 tygodniach przetrzymywania w nieludzkich warunkach Stanisław Sierawski wrócił do domu w Chotomowie.

Wola walki i chęć stawania w obronie ojczyzny były silniejsze od spokoju i radości płynącej z przebywania w domowym zaciszu. W 1940 r. S. Sierawski wstąpił do konspiracji. Szkolił młodzież w obsłudze broni oraz brał udział w akcjach dywersyjnych. S. Sierawski był wielokrotnie odznaczany, otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 r. został mianowany na stopień majora Wojska Polskiego. W tym samym roku Rada Gminy Jabłonna przyznała mu tytuł Zasłużonego Dla Gminy Jabłonna. W 2017 r. minister obrony narodowej awansował S. Sierawskiego na stopień podpułkownika Wojska Polskiego.

Fot. KPP Legionowo