Nasza młodzież nawiąże współpracę z polską szkołą na Litwie

Gmina Jabłonna oraz Stowarzyszenie Sąsiedzi 05-123 z Dąbrowy Chotomowskiej zorganizują pod koniec kwietnia wyjazd młodzieży z gm. Jabłonna na Litwę. Uczniowie ze szkół podstawowych będą podążać szlakiem Mickiewicza, Piłsudskiego i Słowackiego. Planowane jest nawiązanie współpracy z polską szkołą w Połukniu.

Czterodniowy wyjazd do miejscowości Połuknie na Litwie zostanie zorganizowany w ramach projektu „Sąsiedzi się poznają”, przygotowanego przez Barbarę Postrożną, prezes stowarzyszenia. Wyjazd będzie miał charakter edukacyjny, wychowawczy, poznawczy, patriotyczny i historyczny. Uczestnicy wyjazdu odwiedzą między innymi miejsca związane z Polską oraz będą podążać szlakiem Mickiewicza, Piłsudskiego i Słowackiego. Głównym celem wyjazdu jest nawiązanie partnerstwa i wymiana młodzieży ze Szkołą Polską im. Longina Komołowskiego w Połukniu.

Uczestnikami wyjazdu będzie młodzież z trzech szkół podstawowych z terenu z gm. Jabłonna – Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jabłonnie oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stefana Krasińskiego i Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego z Chotomowa. W skład delegacji z każdej szkoły wejdzie siedmioro uczniów i dwoje nauczycieli.

W piątek 26 kwietnia, w trakcie pierwszego dnia pobytu na Litwie, młodzież biorąc udział w projekcie spotka się z uczniami, gronem pedagogicznym i dyrekcją Szkoły Polskiej im. Longina Komołowskiego w Połukniu. Spotkanie będzie okazją do nawiązania kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować dalszą współpracą i międzynarodową wymianą młodzieży.

W związku z wyjazdem prowadzona jest zbiórka darów dla Szkoły Polskiej. Wśród przydatnych rzeczy znajdują się: słodycze dla dzieci, sprzęt sportowy, artykuły piśmienne, środki czystości, papier do xero i zestaw narzędzi dla szkolnego konserwatora.

Projekt „Patriotyczny wyjazd młodzieży na Litwę – Sąsiedzi się poznają” objął patronatem Pełnomocnik Rządu do spraw Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Jarosław Sellin w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Projekt odbywa się w ramach realizacji zadania publicznego ze środków gm. Jabłonna.

Źródło: Urząd Gminy