101 lat bohatera

W ostatni wtorek w Urzędzie Gminy odbyła się uroczystość 101. urodzin majora Stanisława Sierawskiego. W przeszłości brał on udział w działalności konspiracyjnej podczas niemieckiej okupacji, jak również uczestniczył w walkach we wrześniu 1939 roku.

Wczoraj miała miejsce w Urzędzie Gminy wyjątkowa uroczystość. Samorządowcy, przedstawiciele wojska i środowisk kombatanckich złożyli życzenia S. Sierawskiemu z okazji jego 101. urodzin. W spotkaniu uczestniczyła również rodzina jubilata.

Kim jest S. Sierawski? Jego krótki życiorys przygotowało Starostwo Powiatowe.

Stanisław Sierawski urodził się 12 kwietnia 1915 r., w Olszewnicy Starej. W 1937 r. Stanisław Sierawski został powołany do służby czynnej w 32. Pułku Piechoty stacjonującym w Modlinie. W 1939 r. został skierowany do obrony Twierdzy Modlin, gdzie przez dwa tygodnie na odcinku Góra – Janówek odpierał ataki hitlerowców na garnizon. W stopniu kaprala, będąc dowódcą granatników, walczył do końca na pierwszej linii. Podczas walk został awansowany do stopnia plutonowego. Służył pod dowództwem płk. Stefana Zająca. Mimo tego, że wola walki nie opuszczała obrońców Modlina, sytuacja zmusiła ich do kapitulacji. Przed tą ciężką chwilą, płk. Zając odznaczył Stanisława Sierawskiego Krzyżem Walecznych.

Po zdaniu broni obrońcy Modlina trafili do niewoli w Mławie. Po 3 tygodniach przetrzymywania w nieludzkich warunkach Stanisław Sierawski wrócił do domu w Chotomowie.

Wola walki i chęć stawania w obronie ojczyzny były silniejsze od spokoju i radości płynącej z przebywania w domowym zaciszu. W 1940 r. Stanisław Sierawski wstąpił do konspiracji. Szkolił młodzież w obsłudze broni oraz brał udział w akcjach dywersyjnych.

Stanisław Sierawski był wielokrotnie odznaczany, otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 r. został mianowany na stopień majora Wojska Polskiego. W tym samym roku Rada Gminy Jabłonna przyznała mu tytuł Zasłużonego Dla Gminy Jabłonna.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. Starostwo Powiatowe