Znamy najlepsze Koła Gospodyń Wiejskich. Nagrodzono także KGW z Chotomowa

Organizują życie społeczne i kulturalne wsi, popularyzują tradycje i zwyczaje – tacy są członkowie mazowieckich Kół Gospodyń Wiejskich. Po raz drugi nagrodzono najaktywniejsze lokalne wspólnoty w konkursie „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie”. W tym roku pierwsza nagroda trafiła m.in. do KGW z Chotomowa.

Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem. – Są to grupy podtrzymywania tradycji, pielęgnowania kultury, szukania smaków z przeszłości i wspaniałej aktywności lokalnej. A ludzie działający w kołach, zarówno nieocenione panie, jak i coraz częściej panowie, to ludzie pracowici i pomysłowi, którzy są prawdziwymi motorami napędowymi w swoich małych ojczyznach – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

W tym roku zgłosiło się 38 kół. Jury decyzję podjęło zdalnie. Dwa koła gospodyń zdobyły równą liczbę 44 punktów na 50 możliwych, w związku z tym komisja przyznała dwie równorzędne pierwsze nagrody. Jak zaznacza członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, jest to sukces nie tylko kół, ale całych wspólnot wiejskich. – Mazowieckie wsie rozwijają się coraz prężniej, nie tylko dzięki umiejętnemu zarządzaniu wójtów i burmistrzów gmin. To również zasługa lokalnych grup, które dbają o swoje otoczenie. Koła Gospodyń Wiejskich to wspaniała kuchnia, głęboko zakorzeniona w mazowieckiej tradycji, a przede wszystkim angażowanie lokalnej społeczności w różnego rodzaju przedsięwzięcia – zauważa Janina Ewa Orzełowska. Skala, z jaką mamy tutaj do czynienia, jest ogromna. Według Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez ARiMR na Mazowszu zarejestrowane są aż 1254 koła.

– Większość zgłoszonych kół wykazała się bardzo dużą aktywnością i pomysłowością, stąd tak liczne grono wyróżnionych – tłumaczy zastępca dyrektora departamentu rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich urzędu marszałkowskiego, przewodniczący komisji konkursowej, Kazimierz Porębski. – Chcemy, aby nasz werdykt był nagrodą dla tych najaktywniejszych i impulsem do dalszych działań – wskazuje przewodniczący.

Komisja konkursowa doceniła pracę i zaangażowanie kół gospodyń wiejskich. Przyznane zostały cztery nagrody główne i trzynaście wyróżnień:

 •  I miejsce i nagroda po 5 tys. zł – KGW Kreatywni z Kozłowa Biskupiego i Kornelina (gm. Nowa Sucha) oraz KGW z Chotomowa;
 • II miejsce i nagroda 4 tys. zł – KGW Aktywne Kobiety z Radzanowa;
 • III miejsce i nagroda 3 tys. zł – KGW Dwórki Heleny z Helenowa gm. Wiśniew.

KGW „Kreatywni” z Kozłowa Biskupiego i Kornelina działa od grudnia 2018 r. Należy do niego 39 osób, w tym dwóch panów. Najstarsza członkini ma 61 lat, a najmłodsza – 21. Różnego rodzaju konkursy, festyny, warsztaty, reprezentowanie gminy podczas dożynek – to tylko nieliczne z działań podejmowanych przez to koło.

KGW z Chotomowa – członkowie KGW należą do rady sołeckiej i rady gminy, więc wszyscy się uzupełniają i wspólnie działają w lokalnych przedsięwzięciach. W sumie jest to ponad 120 osób (w tym ponad 20 panów!), w przedziale wiekowym od 18 do ponad 90 lat. Koło zarejestrowano we wrześniu 2019 r. Członkowie KGW szczególnie promują różne formy aktywności ruchowej. Grupa zorganizowała np. „Spacer w Koło”, czyli wieczorne spacery po Chotomowie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też zajęcia gimnastyczne.

KGW Aktywne Kobiety z Radzanowa – koło formalnie istnieje od grudnia 2018 r., a jako nieformalna organizacja powstała w 2010 r. Obecnie zrzesza 35 pań. Najmłodsza członkini ma 30 lat, najstarsza – 85. Kobiety organizują cykliczne imprezy, m.in.: warsztaty kulinarne, rękodzielnicze, kiermasze, uczestniczą w konkursach kulinarnych, ale i wokalnych, a także w wystawach i festynach, zdobywając liczne nagrody.

KGW Dwórki Heleny z Helenowa, gm. Wiśniew – działa od 2014 r. Grupa uczestniczy także w imprezach kulinarnych i festynach organizowanych przez Urząd Gminy w Wiśniewie. Obecnie koło liczy ponad 87 członków, w tym blisko 30 mężczyzn.

Wyróżnienia i nagrodę w wysokości po 1 tys. zł otrzymały:

 • KGW Babeczki z pieprzem i solą z Nowej Wsi gm. Kozienice
 • KGW Braniczanki z Branicy gm. Białobrzegi
 • KGW Glinianka z Glinianki gm. Wiązowna
 • KGW Goździczanki z Goździka gm. Górzno
 • KGW Kamyki z Kamionki gm. Jakubów
 • KGW Michrowianki z Kichrowa gm. Pniewy
 • KGW Myszadła z Myszadeł gm. Jadów
 • KGW Niemojki z Niemojek gm. Łosice
 • KGW Piątkowy Stok z Pałek gm. Zwoleń
 • KGW Postoliska z Postolisk gm. Tłuszcz
 • KGW Strzała ze Strzały gm. Siedlce
 • KGW Super Babki ze Skłobów gm. Chlewiska
 • KGW Uninianki z Unina gm. Garwolin

W 2020 r. w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi, samorząd województwa mazowieckiego realizował zadanie z obszaru „Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych”. Przekłada się to m.in. na wspieranie rozwoju gospodyń aktywnych społecznie. Na realizacje tego projektu sejmik województwa mazowieckiego przeznaczył ponad 2,3 mln zł. W 2021 roku planowana jest kontynuacja tego przedsięwzięcia. W budżecie Mazowsza na ten cel zarezerwowano ponad 2,4 mln zł.

Źródło: Urząd Marszałkowski, fot. pixabay