Zlikwiduj kopciucha. Są pieniądze na wymianę pieców

Rozpoczęła się kolejna edycja gminnego Programu Wymiany Pieców, w ramach którego można otrzymać dotację w wysokości do 75 proc. poniesionych kosztów (do 6.000 zł) na wymianą dotychczasowego źródła ciepła na niskoemisyjne. Warto jednak spieszyć się ze składaniem wniosków, ponieważ w tym roku Urząd Gminy przeznaczy na ten cel 200.000 zł mniej niż w 2019 roku.

Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest niska emisja, czyli wydobywające się pyły i gazy z kominów domów przy spalaniu paliw stałych takich jak m.in. węgiel, miał, koks czy ekogroszek. W związku z tym Urząd Gminy Jabłonna kontynuuje program udzielania dotacji celowej na dofinansowanie z budżetu gminy zadania polegającego na ograniczeniu emisji zanieczyszczeń powietrza przez trwałą zmianę istniejącego systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym.

Nabór wniosków rozpoczął się 3 lutego 2020 r. i potrwa do 30 czerwca 2020 r. O zakwalifikowaniu się decyduje kolejność złożenia wniosku w Urzędzie Gminy. Realizacja wniosków będzie bowiem odbywać się do wysokości środków przeznaczonych w budżecie gminy. W tym roku urząd zarezerwował na ten cel 300.000 zł. Są to mniejsze środki niż rok temu, kiedy to w budżecie gminy zapisano 500.000 zł.

Warto wiedzieć, że dotacja udzielana jest na wymianę dotychczasowego źródła ciepła na paliwo stałe na nowe niskoemisyjne źródło ciepła takie jak: kocioł gazowy, kocioł olejowy, kocioł elektryczny, kocioł na pellet lub pompa ciepła.

Wnioskodawca może uzyskać dotację w wysokości do 75 proc. poniesionych kosztów, lecz nie więcej niż do 6.000 zł.

fot. shutterstock