Zielone światło dla świetlicy na Przylesiu

– Ze względu na to, że ten obiekt zostanie niedługo ukończony, nie będziemy mogli czekać na decyzję gminy dłużej niż do końca marca – mówi Szymon Rosiak, prezes SML-W w Legionowie. Ważą się losy powstania świetlicy na Osiedlu Przylesie w Jabłonnie. Radni proponują zakup albo wynajem pomieszczenia na 10 lat, natomiast wójt skłania się ku wynajmowi na rok albo dwa lata.

W ostatnich tygodniach mieszkańcy Os. Przylesie coraz głośniej dopominają się o powstanie świetlicy dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Zaproponowali, aby gmina albo wykupiła albo wynajęła na dłuższy okres czasu pomieszczenie znajdujące się w budynku przy ul. Akademijnej.

– Jest to atrakcyjny lokal i skłaniam się ku jego zakupowi. Można byłoby powołać tam filię GCKiS. Jeśli stowarzyszenie powołane przez mieszkańców chciałoby działać na tym terenie, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby włączyć wspomniane panie w funkcjonowanie tego punktu. Pozyskanie lokalu byłoby ukłonem w stronę mieszkańców, którzy są bardzo zaangażowani w organizację czasu wolnego dla dzieci. Patrzmy też przez pryzmat niewielkich inwestycji w tej części Jabłonny – mówił podczas niedawnego posiedzenia Adam Krzyżanowski, wiceprzewodniczący Komisji Rozwoju.

Prezes Rosiak przedstawił wyliczenia, co do kosztów, które gmina musiałaby ponieść w przypadku pozyskania lokalu. Przeniesienie własności ze spółdzielni na gminę, czyli mówiąc wprost zakup, to koszt blisko 340 tys. zł netto. W grę wchodzi także wynajem. W lutym 2017 roku gmina otrzymała propozycję ok. 3670 zł netto na okres 10 lat lub ok. 2510 zł netto na 15 lat. W czerwcu ub.r. kolejna propozycja ze strony SML-W wyniosła ok. 2025 zł netto na 10 lat, jednak za wykończenie lokalu odpowiedzialna byłaby gmina.

Podczas dyskusji poruszono również temat korzyści, które gmina czerpie z Os. Przylesie. Prezes Rosiak zauważył, że spółdzielnia zakupiła 16 hektarów gruntów, na których powstały bloki i w związku z tym gmina zyskała ponad 1000 podatników, po czym zaproponował, aby zrobić analizę jakie dochody do budżetu wnosi osiedle. Prezes SML-W dodał, że dzięki powstaniu osiedla, wzrosła wartość okolicznych działek. Jak również przypomniał, że gmina nie wyłożyła na ten cel nawet złotówki oraz – jeszcze za czasów poprzedniej wójt – nie była zainteresowana przejęciem boiska sportowego. Ponadto S. Rosiak docenił grupę mieszkańców, która działa społecznie i latem organizuje imprezy plenerowe dla mieszkańców osiedla.

– Pan prezes przedstawił kilka wariantów i najbardziej korzystny jest zakup – ocenił wójt Jarosław Chodorski.

Wójt nie zapowiedział jednak, czy podejmie działania zmierzające do zakupu lokalu. Poinformował jedynie prezesa, że gmina jest zainteresowana wynajmem lokalu na okres roku bądź 2 lat. Prezes Rosiak nie zgodził się na taką propozycję.

– Spółdzielnia też może powiesić baner „wynajmę” i nam wynająć na rok, 2 czy 3 lata – przekonywał wójt.

– Ale panie wójcie, czy ja wyglądam na idiotę? – odpowiedział prezes Rosiak.

– Panie prezesie, a czy ja wyglądam na idiotę? – denerwował się wójt.

Radny Arkadiusz Syguła stwierdził, że wynajem lokalu ma sens nie na krótki okres, tylko na 10 lat. Przyznał także, że należy pomyśleć nad powstaniem świetlicy, tym bardziej, że gmina ma ogromny zastrzyk gotówki pochodzący z podatków z tej części Jabłonny. Koniec końców Komisja Rozwoju oraz Komisja Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych poparły pomysł mieszkańców Os. Przylesie. Teraz w marcu Komisja Budżetowa wyrazi opinię, czy lepiej iść w kierunku zakupu czy wynajęcia wspomnianego lokalu. Dalszy krok to zarezerwowanie środków w budżecie gm. Jabłonna i wykonanie uchwały Rady Gminy przez wójta.

Jabłonna Dla Mieszkańców