Zdobądź złotą odznakę Szlaku Polski Walczącej

Lubisz turystykę pieszą i rowerową? Interesuje cię historia regionu, w którym mieszkasz? Masz szansę zdobyć ustanowioną przez Powiat Legionowski Odznakę Turystyczną Patriotycznego Szlaku Polski Walczącej.

W 2014 r. Powiat Legionowski oddał do użytku Turystyczny Szlak Patriotyczny Polski Walczącej – trzy trasy o łącznej długości ponad 140 km. Przebiegają one m.in. przez Jabłonnę, Chotomów i Janówek Drugi. Projekt cieszy się ogromnym powodzeniem zarówno wśród mieszkańców, jak i osób odwiedzających nasz powiat w celach wypoczynkowych.

Ustanowiona w tym roku Odznaka Turystyczna Szlaku Polski Walczącej honoruje osoby szczególnie zaangażowane w poznawanie historii lokalnej przy wykorzystaniu Szlaku. Aby zdobyć brązową Odznakę, należy w okresie jednego roku zwiedzić przynajmniej 5 miejsc pamięci w Legionowie oraz przynajmniej 15 – na terenach pozostałych gmin powiatu legionowskiego. Na srebrną Odznakę zasługują ci, którzy w okresie nie dłuższym niż dwa lata zwiedzą przynajmniej 9 miejsc pamięci w Legionowie oraz 25 na terenach pozostałych gmin powiatu. Najwyższy stopień, czyli złotą Odznakę otrzymują turyści mający na koncie zwiedzenie w okresie nie dłuższym niż trzy lata 14 miejsc pamięci w Legionowie oraz 35 na terenie pozostałych gmin powiatu legionowskiego. Miejsca pamięci powinny być zwiedzane, uwzględniając oba kierunki marszruty, w kolejności trasy szlaku.

W starostwie powiatowym, w wydziale kultury i promocji bezpłatnie udostępniana jest książeczka przeznaczona do rejestracji i późniejszej weryfikacji pokonanej trasy. Jeśli turysta korzysta ze zorganizowanej wycieczki, wpis do książeczki może poczynić np. przewodnik. Można również potwierdzać odwiedzenie miejsca pamięci poprzez pieczątkę instytucji będącej w pobliżu. Najłatwiejszą formą weryfikacji jest jednak prowadzenie dokumentacji fotograficznej.

Dobrze przygotowane, oznakowane i utrzymane trasy są ciekawą propozycją dla wszystkich miłośników pieszych wędrówek i aktywnego wypoczynku. Marszruty dostosowane są do potrzeb współczesnego turysty, wyposażone nie tylko w czytelne tablice informacyjne i kierunkowe, ale również w elektroniczną mapę tras, dostosowaną do mobilnych urządzeń typu smartphone oraz opisy mijanych miejsc. Szlak ma swoją stronę internetową: www.szlak.powiat-legionowski.pl. Dostępny jest także w aplikacji mobilnej „Powiat Legionowski”, którą bezpłatnie można pobrać z GooglePlay lub AppStore. Tradycyjną drukowaną Mapę Szlaku i przewodnik można otrzymać w Starostwie Powiatowym oraz Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie.

Regulamin – TUTAJ
Wykaz miejsc – TUTAJ

Źródło: Powiat Legionowski