Wybory prezydenckie. Co ze spisem wyborców z gm. Jabłonna?

Poczta Polska występuje do gmin z nakazem udostępnienia spisów wyborców, które mają zostać wykorzystane w celu przeprowadzenia w maju wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej. Część samorządowców nie chce ich przekazać Poczcie Polskiej. Jaka decyzja zapadnie w tej sprawie w gm. Jabłonna?

Poczta Polska zwraca się do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast o przekazanie danych ze spisu wyborców, takich jak adresy, imiona, nazwiska i numery PESEL. Zdaniem Poczty Polskiej dane te są niezbędne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów powszechnych na prezydenta RP, które odbędą się w następnym miesiącu. Wielu samorządowców zapowiedziało, że nie wyda Poczcie spisów, ponieważ w ich ocenie byłoby to niezgodne z prawem.

Operator ma inne zdanie

Poczta Polska informuje, że wniosek skierowany do samorządów wynika z roli, jaką operator ten ma pełnić w obsłudze głosowania w ramach wyborów prezydenckich. Polegać ona będzie na dostarczeniu do wyborców pakietów wyborczych, a następnie przekazania kart wyborczych do obwodowych komisji wyborczych.

Jak twierdzi Poczta, obecny zakres obowiązków operatora wynika z art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 oraz decyzji premiera z 16 kwietnia 2020 r. ws. podjęcia przez Pocztę czynności niezbędnych do przygotowania przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r.

Urząd Gminy Jabłonna przekaże spis wyborców?

Nie wiadomo, jak w przypadku wniosku zachowa się Jarosław Chodorski. W piątek zapytaliśmy rzecznika urzędu: „czy w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, wójt gm. Jabłonna przekaże Poczcie Polskiej dane osobowe zawarte w spisie wyborców Gminy Jabłonna?”. Nadal jednak nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Część mieszkańców gm. Jabłonna wypowiada się negatywnie odnośnie możliwości przekazania spisu wyborców Poczcie Polskiej i nie wyraża zgody na udostępnienie ich danych. Jak informują, pisma w tej sprawie wysyłają do wójta przy pomocy ePUAP lub na adres urzad@jablonna.pl

 

fot. pixabay