Wóz strażacki nie przejedzie drogą pożarową?

Pod koniec poprzedniego tygodnia postanowiliśmy ponownie przyjrzeć się rozbudowie Przedszkola Gminnego w Jabłonnie. Opóźnienia sięgają trzech tygodni. Wóz strażacki prawdopodobnie nie będzie w stanie przejechać przez zaprojektowaną drogę pożarną.

Od 29 czerwca na terenie jabłonowskiego przedszkola trwają prace związane z rozbudową obiektu. Przedsiębiorstwo Budowlane HOLDER-BUD z Warszawy wybuduje 4 nowe sale zajęciowe, zaplecze sanitarne, hole, pomieszczenie socjalno-kuchenne oraz kotłownię. Umowa przewiduje, że inwestycja ma zostać zrealizowana do końca listopada. Dotrzymanie tego terminu stoi jednak pod znakiem zapytania, ponieważ opóźnienia względem harmonogramu wynoszą już 3 tygodnie. Wykonawca wystosował pismo do Urzędu Gminy, w którym poinformował o zagrożeniu związanym z opóźnieniami.

Jak udało się nam dowiedzieć, wykonawca zauważył wiele nieścisłości w projekcie, np. źle zaprojektowaną kanalizację. Firma wystosowała zapytania i dopóki projektant nie przedstawi odpowiedzi, wykonawca nie będzie w stanie zrealizować części prac, w tym także wstawić tzw. stolarkę, która już teraz powinna zostać zamówiona.

Czy przez tę drogę pożarową przejedzie wóz strażacki?

Ogromny problem stanowi droga pożarowa, która według projektu ma znajdować się między ogrodzeniem od strony sąsiedniego parku, a ścianą budynku przedszkola. Szerokość projektowanej drogi wynosi 4 metry, co jest minimalnym wymogiem. Trzeba jednak zauważyć, że droga pożarowa powinna być oddalona od budynku, ponieważ podczas ewentualnej akcji wóz strażacki nie może stać kilkanaście centymetrów obok płonącego obiektu. Nie wiadomo również, czy wspomniany wóz będzie w stanie nawet wjechać na tę drogę – znajdują się tam schodki, drzewa, elementy dachu oraz studnia chłonna, która nie jest przystosowana do ciężaru samochodu pożarniczego.

Koszt rozbudowy przedszkola ma wynieść 2.655.144,58 zł. Jeszcze na początku roku wójt Chodorski przekonywał, że inwestycja będzie kosztować 1.500.000 zł. W związku z niedoszacowaniem kwoty, dołożono dodatkowe pieniądze, aby zrealizować inwestycję jeszcze w tym roku.

Jabłonna Dla Mieszkańców