Wójt: pracownicy urzędu tak jak wszyscy inni ludzie chorują

Wójt odniósł się do kwestii zakażeń koronawirusem w Urzędzie Gminy. – Zapewniam, że od marca do tej pory, ciągłość pracy Urzędu Gminy Jabłonna jest zachowana – wszystkie sprawy są załatwiane – stwierdził Jarosław Chodorski. Wójt przyznał, że już wcześniej nie informował mieszkańców, iż w jabłonowskim urzędzie dochodziło do zakażeń.

We wtorek (13.10) poinformowaliśmy o pojawieniu się COVID-19 w Urzędzie Gminy. – 2 pracowników UG Jabłonna otrzymało wynik dodatni, 11 pracowników z kontaktu było na kwarantannie – przekazał nam Sekretariat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie.

Wystosowaliśmy również pytania do wójta, ile przypadków koronawirusa odnotowano w Urzędzie Gminy od początku epidemii oraz jakie są różnice w funkcjonowaniu urzędu po pojawieniu się zakażenia. – W nawiązaniu do złożonego wniosku o udzielenie informacji publicznej z dnia 04.10.2020 r. w sprawie zarażenia pracowników Urzędu Gminy Jabłonna koronawirusem informuję, że wnioskowana informacja nie stanowi informacji publicznej – odpowiedziała 13 października, w imieniu wójta, Mariola Kołdej z Urzędu Gminy.

Przerwano milczenie

Dopiero po zajęciu stanowiska przez Sanepid oraz publikacjach w mediach, do całej sprawy postanowił odnieść się wójt. Jarosław Chodorski potwierdził, że już wcześniej ukrywał przed mieszkańcami informacje o pojawieniu się koronawirusa w Urzędzie Gminy.

– Od początku panowania pandemii, w różnym czasie koronawirus dotykał także Pracowników Gmina Jabłonna. Dzięki podziałowi pracy oraz ograniczeniu wizyt w budynku urzędu nie dochodziło do rozprzestrzeniania się wirusa. Tak również jest teraz. Tak – Pracownicy Urzędu tak jak wszyscy inni ludzie chorują. Tak samo również mają prawo do prywatności i poszanowania ich godności – napisał Jarosław Chodorski.

Wójt stwierdził także, że: „Z ogromnym zdziwieniem i smutkiem czytam komentarze niektórych mieszkańców naszej gminy, w których kpią i cieszą się z czyjejś choroby. Po ludzku, nie jestem w stanie pojąć takiego zachowania. Dlatego tym z Państwa, którym się wydaje, że „urzędnicy” to jakiś nieokreślony byt przypominam: piszecie Państwo o ludziach, którzy w tej chwili walczą z ciężką chorobą. Te osoby mają też swoje rodziny, które martwią się i przeżywają obecną sytuację. Dlatego proszę Państwa o powstrzymanie się od nagannych komentarzy pod ich adresem. Szanujmy siebie nawzajem”.

– Jednocześnie zapewniam, że od marca do tej pory, ciągłość pracy Urzędu Gminy Jabłonna jest zachowana – wszystkie sprawy są załatwiane. W tym miejscu apeluję do Państwa o korzystanie ze wszystkich dostępnych środków komunikacji elektronicznej (ePuap, email). Jeżeli nie mają Państwo możliwości złożenia dokumentów tą drogą to przy głównym wejściu do Urzędu od ul. Modlińskiej dostępna jest specjalna wrzutnia działająca 24h – dodał Jarosław Chodorski.

Dlaczego wcześniej milczał?

Wójt nie odniósł się do faktu, dlaczego Urząd Gminy niezgodnie z przepisami nie udostępnił prasie informacji dotyczącej zakażeń COVID-19 w Urzędzie Gminy.