Wicewójt zablokuje kanalizację w Janówku Drugim?

Budowa kanalizacji w Janówku Drugim stała się elementem kolejnych przepychanek politycznych w gm. Jabłonna. Wicewójt Michalski zapowiedział, że zaskarży do wojewody uchwałę budżetową. Wójt Chodorski zabronił urzędnikom udziału w sesji. Z radnymi w sprawie kanalizacji rozmawiał… wójt gm. Wieliszew.

Gm. Wieliszew zamierza wybudować kanalizację w ul. Poprzecznej i Dworcowej w Górze. Na tej inwestycji chce skorzystać także gm. Jabłonna. Podczas sesji Rady Gminy, która odbyła się w marcu, radni zabezpieczyli 300.000 zł na wykonanie przecisku pod torami. W połowie września wójt Jarosław Chodorski poinformował na Facebooku, iż podpisał porozumienie z wójtem gm. Wieliszew zakładające budowę kanalizacji w Janówku Drugim. Okazało się, że J. Chodorski wprowadził mieszkańców w błąd, ponieważ doszło wówczas do podpisania listu intencyjnego, który nie jest podstawą do przekazania dotacji naszym sąsiadom. Aby to uczynić, musiało dojść do zmian w budżecie podczas ostatniej sesji Rady Gminy. Radni przegłosowali zmiany, ale istnieje ryzyko, że uchwała zostanie zaskarżona przez wójta.

– W związku z kolejnym naruszeniem przez Pana art. 20 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym, zostanie ponownie skierowana skarga do Wojewody Mazowieckiego – poinformował przewodniczącego rady wicewójt Marcin Michalski.

Podobnie jak we wrześniu, tak i na sesji w październiku na obradach nie pojawili się: wójt Chodorski, wicewót Michalski i sekretarz Agnieszka Sobczak. Kierownictwo urzędu zabroniło udziału w sesji urzędnikom (oprócz protokolantki i osoby filmującej sesję). Na obradach pojawił się za to Paweł Kownacki, wójt gm. Wieliszew, który porozmawiał z radnymi na temat budowy kanalizacji w Janówku Drugim. Mimo ich wątpliwości, co do pisma wicewójta Michalskiego, poprosił radnych, aby procedowali uchwałę, ponieważ tylko w oparciu o nią nasi sąsiedzi będą mogli rozstrzygnąć przetarg. Jednocześnie zaznaczył, że z wójtem Chodorskim podpisał list intencyjny, a nie porozumienie.

– Chciałbym panu podziękować za obecność. Wydaje mi się, że wyjdzie nam ta inwestycja. Chciałbym też przeprosić za gm. Jabłonna i za to, że został pan oszukany przez kolegę, który powinien być tutaj obecny – mówił radny Arkadiusz Syguła.

– Nie chciałbym powiedzieć, że pan wójt mnie oszukał. Myślę, że gdzieś ktoś się pomylił i mam nadzieję, że nie będzie w tym błędzie tkwił. Porozmawiam z panem wójtem, bo na pewno któryś z pracowników pomylił się wysyłając ten list (pismo wicewójta odnośnie skargi do wojewody – red.) – odpowiedział wójt Kownacki.

W trakcie sesji wójt Kownacki poinformował, że w następnej kadencji można rozważyć współpracę obu gmin odnośnie skanalizawania kolejnych miejscowości we wsiach zachodnich.

– Projekt na kanalizację w Janówku Drugim jest ważny do połowy 2019 roku. Mimo że jabłonowscy radni wspierający wójta nie widzieli zasadności dotacji dla gm. Wieliszew, przekonałam pozostałych radnych do zabezpieczenia środków na przecisk pod torami. Cieszę się, że udało się wspólnymi siłami z gm. Wieliszew doprowadzić do tego zadania i w niedalekiej przyszłości Janówek Drugi jako pierwsza miejscowość we wsiach zachodnich, będzie skanalizowany i zwodociągowany – mówi radna Teresa Gałecka.

Jabłonna Dla Mieszkańców