Wał wymaga pilnej przebudowy

W poprzednim miesiącu odbył się kolejny przegląd wału wiślanego. Mimo że stan skarp i korony jest dostateczny, wał przeciwpowodziowy wymaga pilnej przebudowy na całym odcinku na terenie gm. Jabłonna.

12 kwietnia przedstawiciele Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, Urzędu Gminy oraz Starostwa Powiatowego przeprowadzili przegląd wału przeciwpowodziowego na terenie naszej gminy. Ustalono, że stan skarp i korony wału jest dostateczny, natomiast śluz wałowych dobry. Odnotowano też, że na licznych odcinkach drzewa i krzewy rosną w niewielkiej odległości od wału, natomiast w Suchocinie zauważono drzewa przewrócone na wał.

Na całej długości wału występują zniszczenia skarp i korony wyrządzone przez dziki, ale jest ich mniej niż jeszcze rok wcześniej.

– W jednym miejscu wyglądało na to, że nie dziki, a ludzie wyrządzili pewnie zniszczenie. Po prostu przed świętami ktoś szukał chrzanu i po znalezieniu korzeni, zaczął kopać na jakieś 70 cm. Widać, że to zostało zrobione szpadlem – mówił Ryszard Tojanowski z Urzędu Gminy.

Zespół, który przeprowadził wiosenny przegląd, wskazał, że wał wymaga pilnej przebudowy. Mimo to w tym roku planowane jest jedynie dwukrotne mechaniczne koszenie skarp i korony, ręczne wykoszenie, usunięcie 5 drzew leżących na skarpie oraz wyrównanie skarp i korony, w miejscach, gdzie te zostały zniszczone przez dziki.

Kolejny przegląd wału odbędzie się jesienią. Wtedy komisja będzie oceniać stan wału pod względem bezpieczeństwa dla ludności.\

Jabłonna Dla Mieszkańców