W Pałacu powalczą z komarami

Mieszkańcy Jabłonny z pewnością odetchną z ulgą. Przynajmniej ci, którzy odwiedzają zespół pałacowo-parkowy. Polska Akademia Nauk w trosce o komfort swoich gości podjęła decyzję o odkomarzaniu terenu przed jabłonowskim Pałacem.

– Już jutro otwarcie Letniego Festiwalu „Kultura z Pałacem w tle”. Żeby zapewnić większy komfort podczas naszych wydarzeń będziemy odkomarzać teren przed Pałacem – czytamy na Facebooku Pałacu w Jabłonnie.

Co ciekawe, partnerem strategicznym festiwalu jest Urząd Gminy Jabłonna. Jeszcze kilka dni temu wójt Jarosław Chodorski zrezygnował z odkomarzania gm. Jabłonna. Tłumaczył to m.in. kwestią ekologii.

– I najważniejsza przyczyna rezygnacji z oprysków – nie ma oprysków, które zabijałyby tylko komary. Opryski szkodzą też wielu innym pożytecznym owadom, w tym między innymi pszczołom, i są zagrożeniem dla równowagi ekosystemu. Składniki oprysków mogą być również szkodliwe dla ludzi wywołując alergie i inne niepożądane skutki uboczne. W jaki sposób radzić sobie z uporczywymi komarami? W obecnej sytuacji jedynym sposobem jest stosowanie osobistych środków ochrony dostępnych na rynku, takich jak aerozole przeciwko komarom oraz kremy do ciała odstraszające komary – oświadczył wójt Chodorski.

Otwarcie Letniego Festiwalu „Kultura z Pałacem w tle” odbędzie się w niedzielę, 30 czerwca o godzinie 17.00. Rozpocznie go koncert „Piosenka jest dobra na wszystko” w wykonaniu Chrisa Schittulli i Bogdana Hołowni. Będą to największe przeboje polskiej i francuskiej piosenki, w tym piosenki z Kabaretu Starszych Panow po francusku. Po koncercie planowana jest potańcówka w pałacowym parku.

Fot. Pałac w Jabłonnie