W hołdzie Powstańcom Warszawskim

1 sierpnia w gm. Jabłonna odbyły się uroczystości zorganizowane w celu upamiętnienia 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Kulminacyjnym punktem całodziennych obchodów było oddanie hołdu powstańcom podczas godziny „W”. W całej gminie dokładnie o godz. 17.00, kiedy to 77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie rozległ się dźwięk syren.

Następnie na skwerze ppor. Alfy i ppor. Skiby w Jabłonnie przed Pomnikiem Poległych Żołnierzy Wojska Polskiego i Mieszkańców Jabłonny odbyła się uroczystość upamiętniająca uczestników tego niepodległościowego zrywu. W wydarzeniu udział wzięli: mieszkańcy, władze, radni oraz sołtysi gm. Jabłonna, kombatanci, przedstawiciele Powiatu Legionowskiego, Wojska Polskiego, Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej, Nadleśnictwa Jabłonna, oświaty, harcerze 25 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Brzask im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK oraz członkowie organizacji proobronnej Combat Alert.

– W liście skierowanym do mieszkańców gm. Jabłonna Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej podkreślał rolę Powstania Warszawskiego oraz jego uczestników w walce o wolną Polskę. Okolicznościowe przemówienia wygłosił także wójt gm. Jabłonna Jarosław Chodorski oraz przewodniczący Rady Gminy Wojciech Nowosiński. Apel Pamięci odczytał przewodnik 25 WDH Brzask Janek Zając. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców i wiązanek przed pomnikiem Poległych Żołnierzy Wojska Polskiego i Mieszkańców Jabłonny oraz Mszą w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym w Jabłonnie. Wydarzenie poprowadził mieszkaniec gm. Jabłonna pan Robert Tondera – relacjonuje Urząd Gminy.

Rano o godz. 10.00 wójt Jarosław Chodorski uczestniczył, w organizowanych przez miasto Legionowo, uroczystościach przed obeliskiem upamiętniającym żołnierzy 3 Kompanii I Batalionu 1 Rejonu „Marianowo – Brzozów” znajdującym się na granicy Legionowa z Chotomowem.

Następnie o godz. 13.00 przy Gminnym Centrum Kultury (filia w Chotomowie) odbyło się widowisko muzyczne w wykonaniu Teatru Piosenki pt. „Baczyński – Nowe Pokolenie”, a o godz. 15.00 gra terenowa dla rodzin nawiązująca do czasu okupacji Powstania Warszawskiego. Podobna rodzinna gra patriotyczna została zorganizowana przez Gminne Centrum Kultury oraz harcerzy z hufca ZHP Legionowo w Skierdach. O godz. 16.40 w Kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Rajszewie odbyło się nabożeństwo oraz modlitwa za Ojczyznę.

O godz. 17.15 przy Gminnym Centrum Kultury (filia w Chotomowie) odbył się występ zespołu „Moderato”, a mieszkańcy wsi zachodnich wzięli udział w ognisku i wspólnym śpiewaniu pieśni powstańczych.

Źródło i fot. Urząd Gminy Jabłonna