Urząd Marszałkowski przyznał dodatkowo ponad 40 mln zł. Zakwalifikowane także PKP Chotomów

Podwarszawscy urzędnicy mogą mówić o wielkim szczęściu. Jeszcze miesiąc temu Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję, że zewnętrzne środki na budowę parkingów „Parkuj i Jedź” otrzyma tylko gm. Michałowice i innych odesłał z kwitkiem, a wczoraj postanowił… zmienić decyzję. – Zarząd dodatkowo na parkingi „Parkuj i Jedź” przyznał ponad 40 mln zł z UE. Dzięki tej decyzji osiem projektów, które do tej pory znajdowały się na liście rezerwowej, uzyskało dofinansowanie – informuje Marta Milewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. W tej grupie, co ważne, znalazła się także gm. Jabłonna.

24 lipca Urząd Gminy Jabłonna poinformował, że wniosek złożony przez gm. Jabłonna polegający na budowie centrum przesiadkowego przy stacji PKP w Chotomowie wraz z systemem „Parkuj i Jedź” przeszedł pozytywnie etap oceny formalnej i został skierowany do drugiego etapu – oceny merytorycznej. Wniosek opiewał na kwotę 4.265.039,94 zł, z czego dofinansowanie miało wynosić 80% tej kwoty. W końcu 20 sierpnia Zarząd Województwa Mazowieckiego zatwierdził listę rankingową złożonych projektów, jednak gm. Jabłonna zajęła na niej dopiero 6. miejsce, które nie przewidywało przyznania dofinansowania. Środki zewnętrze uzyskała wówczas jedynie gm. Michałowice, która otrzyma blisko 21,6 mln zł dotacji.

Ponad 40 mln zł dla 8 gmin

Sytuacja zmieniła się diametralnie podczas wczorajszego posiedzenia Zarządu Województwa Mazowieckiego, w trakcie którego zwiększono alokację na projekty związane z mobilnością miejską w obszarze ZIT-u. Zarząd dodatkowo na parkingi „Parkuj i Jedź” przyznał ponad 40 mln zł z Unii Europejskiej.

– Wśród dofinasowanych projektów znalazł się również projekt gminy Jabłonna (parking w Chotomowie). W sumie zarząd województwa zwiększył alokację o ponad 40 mln zł na inwestycje o całkowitej wartości blisko 58 mln zł – dodaje Marta Milewska z Urzędu Marszałkowskiego.

P+J w Chotomowie otrzyma ponad 3,7 mln zł dofinansowania.

Co na to gmina?

– Na początku czerwca Urząd Gminy Jabłonna otrzymał informację, że złożony wniosek przeszedł pozytywną ocenę formalną. Następnie wniosek został przekazany do oceny merytorycznej, którą wykonała Komisja Oceny Projektów Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. 24 września opublikowano listę projektów zakwalifikowanych do dofinansowania. Na 6 pozycji znalazł się projekt „Budowa centrum przesiadkowego przy stacji PKP w Chotomowie wraz z systemem Parkuj i Jedź” – informuje na swojej stronie Urząd Gminy.

Gmina Jabłonna pomija informację, że jeszcze miesiąc temu nie zakwalifikowała się do dofinansowania i uzyskała je dopiero po zwiększeniu środków przez Urząd Marszałkowski. Te informacje nie były przekazywane także radnym.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Nie będzie “Parkuj i Jedź” przy PKP Chotomów. Urząd bez dofinansowania

Sprawę sierpniowego nieprzyznania środków zewnętrznych – w związku z uchwałą Zarządu Województwa Mazowieckiego – skomentował jedynie powiązany z wójtem Jarosławem Chodorskim lobbysta z Chotomowa – Marcin Mizgalski. Stwierdził on, że podjęta miesiąc temu uchwała była „newsem z nosa”.

Jak będzie wyglądać inwestycja?

W ramach inwestycji planowane jest wykonanie ogółem 185 miejsc parkingowych (razem z miejscami dla osób niepełnosprawnych), stacja ładowania pojazdów elektrycznych, Bike&Ride, przystanek autobusowy z wiatą dla podróżnych oraz punkt informacji z toaletami. Zgodnie z przyjętą koncepcją cały teren zostanie oświetlony w energooszczędnej technologii LED i objęty systemem monitoringu wizyjnego. Zadbano także o nasadzenia, elementy małej architektury w ramach urządzenia terenu wokół i nadania mu bardziej przyjaznej dla użytkowników formy.

Gdzie jeszcze trafiły dodatkowe środki?

Ponadto dodatkowe środki przyznano na budowę centrum przesiadkowego w Piastowie, tj. 6,8 mln zł, przy 8,5 mln zł wartości całego projektu. „Parkuj i Jedź” w Warszawie powstaje przy Jeziorki PKP – unijne wsparcie na ten cel to 3,4 mln zł. W Piasecznie parking powstanie przy ul. Towarowej. Inwestycja otrzymała 1,5 mln zł wsparcia z UE. Nowy parking będą mieć też mieszkańcy Lipnik (gm. Wołomin). Wartość tego projektu to 2,7 mln zł, w tym unijne wsparcie to 2,1 mln zł. W gminie Błonie parking powstanie na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. UE w tym przedsięwzięciu pomoże ponad 880 tys. zł. „Parkuj i Jedź” w Michałowie-Reginowie to inwestycja, która otrzymała ponad 1,2 mln zł. W Radzyminie na budowę parkingu przyznano z UE 1,2 mln zł.