Trwa II tura wyborów prezydenckich. Lokale czynne do godz. 21.00

Punktualnie o godz. 7.00 rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich. Prezydenta kraju wybierzemy spośród dwóch kandydatów. Do zakończenia głosowania o godz. 21.00 trwa cisza wyborcza. Jakie zasady obowiązują w lokalach wyborczych?

Do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dokument tożsamości, który pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie wyborców i dopuszczenie go do głosowania. Jeśli wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

W związku z trwającą epidemią COVID-19, trzeba pamiętać też o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, tj. o założeniu maseczki ochronnej i zachowaniu dwumetrowego dystansu od innych osób. Zaleca się również korzystanie z własnego długopisu.

W każdym lokalu wyborczym znajduje się płyn do dezynfekcji. W celu zapewnienia sprawnego przebiegu głosowania oraz w trosce o bezpieczeństwo wyborców, wprowadzone zostały nowe zasady wejścia do lokali wyborczych oraz wyjścia z lokali.

fot. Urząd Gminy Jabłonna

W pierwszej kolejności w lokalach wyborczych obsługiwane są: osoby powyżej 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do lat 3, osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

W wyborach możemy oddać głos na: Andrzeja Dudę (z poparciem Prawa i Sprawiedliwości) i Rafała Trzaskowskiego (Koalicja Obywatelska).